Rezene çayı nasıl hazırlanır?

Rezene çayı nasıl hazırlanır?
Rezene çayı tarifi

Rezene çayı nasıl hazırlanır?

Çok eski tarihlerden beri kullanılan rezene çayı, özellikle Romalılar tarafından oldukça fazla kullanılan bitkilerdendi. Savaşçılara güç verdiğine inanılan rezene günümüzde faydaları ile de vazgeçilmemesi gereken bitkilerin başında geliyor. Düzenli olarak içildiğinde kişiyi ruhsal ve fiziksel olarak güçlendiren, rahatlatan rezene; bununla birlikte kan basıncı, kalp atış hızı ve kolesterol gibi tansiyonu da dengede tutar. Kronik bir hastalığınız, düzenli kullandığınız bir ilacınız varsa rezene çayını mutlaka doktorunuza danışarak kullanmalısınız.

Rezene çayı nasıl hazırlanır?

Rezene çayı nasıl hazırlanır?Bir fincan kaynatılmış suyun içerisine, 1 ya da 2 çay kaşığı rezene atın ve fincanın ağzını kapatarak, ortalama 5 dakika demlenmesini bekleyin. Eğer rezene çayından, daha hoş bir tat almak istiyorsanız, içerisine taze portakal kabuğu ekleyebilirsiniz; ancak rezenenin çok kötü bir tadı olmadığı da aşikar. Fakat rezene çayını tüketirken de dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar mevcut. Tıpkı tüm diğer doğal besinlerde olduğu gibi rezene çayında da aşırı tüketimden uzak durmalısınız. Örneğin sakinleştirici etkisi var ya da anne sütünü artırıyor diye, günde 2 fincandan fazla içmeyin. Herhangi bir hastalığın tedavisi için ilaç kullanıyorsanız, rezene çayı tüketmeden önce doktorunuza danışın.
Rezene çayını ünlü markaların paketlediği poşet çaylar şeklinde tüketmek yerine, aktardan alıp içeriğinde sadece rezene olduğunu görerek tüketmenizde fayda var.

Rezene çayı nasıl hazırlanır?
Rezene çayı nasıl hazırlanır?

Rezene çayı nasıl hazırlanır?” için bir yorum

  • 7 Temmuz 2017 tarihinde, saat 16:03
    Permalink

    Rezene çayı, rezene bitkisinin tohumlarının ezilerek suda kaynatılması veya demlenmesi ile yapılır. Hindistan, Çin ve Orta Doğu’da çok eski tarihlerden itibaren bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir