Sabah Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Bu sabah!…Yürüyüşe çıkalım mı? Gelen yağmurla birlikte tertemiz bir hava var bugün….Günün temiz havasını ciğerlerinize doğru çekip diyaframımızı da tutalım mı? Birçoğumuz sabahları değil yürüyüşe gitmeyi, yataktan biraz daha geç kalkmak için kendisine türlü bahaneler çıkarıyor. Sizi sabah yürüyüşlerine başlatacağımı umduğum, neden sabah yürüyüşü yapmamız gerektiğini anlatan güzel önerilerde bulunacağım.

Bazen sabahın soğukluğuyla birlikte evden çıkıp eve dönme ihtimalinin doğru orantilı olduğu basar ve inerim vadiye. Yaz kış demeden, gelen gelir öyle soğuk sıcak demeden, kimi zaman fırtınalar çıkar yoluma, şuuzsuzca bir çıkıştır benimki ve bir an kafamı kaldırılınca anlaşılır ne kadar şuursuz olduğum, evden bayağı bir uzakta ve sokak kedisi gibi üşürken bulurum kendimi kimi zaman, soğuk çarpmıştır yüzüme…miss gibi bir sabahtır, bol oksijen ciğerlerime çekince ruhum ferahlıyor. Yeniden doğmanın keyfidir bu.

Bilinenin aksine sabah yürüyüşleri sadece bacak kaslarımızı değil, beynimiz dahil tüm vücudumuzu çalıştırır. Düzenli çalışan bir vücudun sonucunda daha güçlü kaslara sahip oluruz ki bu da bizim dayanımınızı artırarak yorulma hızımızı yavaşlatır.Gün doğumunda kendi mahallenizde ya da sitenizde yapacağınız sakin bir gezinti, sizi güzel bir ruh haline sokar ve tazelik ve zindelik verir. Zihninizi gün içinde zinde tutar ve gününüzün geri kalanını da enerjik hissetmenize yardımcı oluyor. İşte bunlar da kesinlikle daha iyil bir gün geçirmeniz için yeterli nedenlerdir.

Sabahları yapacağınız yürüyüşler, hızlı kan dolaşımına neden olduğundan beyninize giden oksijen miktarını da arttırır. Araştırmalara göre düzenli sabah yürüyüşü yapan kişilerde özellikle ileri yaşlarda alzheimerın yapmayanlara oranla daha düşük olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Kilo vermeye yardımcı olması da cabası. Sürekli formda kalırsınız. Çünkü düzenli olarak sabah yürüyüşüne çıkmak metabolizmayı hızlandır.

Sabah yürüyüşleri kanser riskini de azaltır. Kanser başlangıcını önlediği belirtiliyor.

Sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır sabah yürüyüşleri…Eklemleri güçlendirir. Her sabah ya da haftanın belli günlerinde düzenli yapılan yürüyüşlerinin faydaları saymakla bitmez elbette..Sırt ağrınız mı var? Sabahları yapacağınız tempolu bir yürüyüş sırtınızdaki kasları güçlendirdiği için sırt ağrısını önler. Kalp sağlığına da bibebir. Çünkü kalp krizinin en önemli nedenlerinden biri hareketsizliktir. Spor yapmayanlarda yağ birikimi fazla olacağından damar tıkanıklığı dahil bir çok sağlık sorunu baş gösteriyor.

Sabah yürüyüşü, stresi azaltır ve kendiniz için iyi bir şey yaptığınızı hissettiğiniz için özsaygınızı da artırır. Zihninizi temizler, (pozitif bir ruh haline girmenizi sağlar) gün içindeki endişelerinizi kolay atlatmanıza yardımcı olur. Ayrıca sabah yürüyüşlerinin mutluluk hormonunu (endorfin) miktarını arttırdığı da kanıtlanmıştır.

Ekstra verdiği enerji ve kasları gevşetmesi nedeniyle inanın sabahın köründe kalkıp bir saat yürüme zahmetine değiyor. Bir süre sabah yürüyüşü yapmak alışkanlık hatta bağımlılık yaratacaktır. Buna değmez mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir