Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler

Saç Dökülmesine İyi Gelen BitkilerSaç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler

Saç dökülmesi erkeklerde de sıkça görülen fakat nedense bayanların daha fazla dert ettikleri bir sağlık problemidir.Bunun nedeni estetik açıdan biz bayanlar görünümümüze daha çok önem verdiğimizden olsa gerek.

Günümüz şartlarında sitresli bir yaşam kaçınılmaz ayrca beslenme bozuklukları kimyasal karışımı bulunan şampuanlar ve saç kremleri saç dökülmesine bire bir neden olan etkenler arasında yer alır.Bil hassa kış aylarında soğuk ve kirli hava şartları saçların zarar görmesine kırılıp dökülmesine neden olur.Kış aylarında güçsüzleşen yıpranan saçlar ilk bahar ve sonbahar aylarında daha fazla dökülür.Uzmanlar günde belirli sayıda saç telinin dökülmesinin normal olduğunu söylüyor fakat aşırı dökülme görüldüğünde bu dökülmenin nedenleri araştırılmalı gerekli olan tedavi yöntemleri çok geç olmadan yapılmalı aksi takdirde kayedilen saçlar geriye gelmeyebilir.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler Nedir?

Saç dökülmesini önlemek için tavsiye edilen birçok bitkisel yöntem vardır.Birebir denenmiş ve faydası görülmüş bitkisel çözümlerden en etkili olanlarını yazımızda bulabilirsiniz.Bitkisel olan bu yöntemlerin insan sağlığına zarar vermediği düşünülürse denemekte yarar var.Yazımızda saç dökülmesini prolemi yaşayanlar bu yazıda mutlaka kendi saç tiplerine uygun ve etkili bir çözüm yolu bulabilirler.Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler;

Öncelikle sağlık kontürolleri yapılmalı unutulmamalıdırki dengesiz beslenme beslenme bozuklukları demir eksikliği ve kansızlık saç dökülmesine neden olan sağlık sorunları arasında yer alır.Bunun için yapılacak bir kaç test sonrasında tedavi yöntemleri seçilmeli önce içeriden tedaviye başlanmalı.Sonrasında her hangi bir sağlık sorunu kalmadıysa bitkisel saç bakım yolları denenmelidir.

Sağlıklı saç köklerine sahip olmak saç dökülmesinin önüne geçmekte önemli bir adımıdır. Prosiyanidinler dinlenmeye çekilen saç köklerini canlandırır ve yeniden saç üretimine geçmelerini sağlar.

Prosiyanidin içeren bitkiler vardır bu bitkiler saç köklerinin güçlenmesini ve saç dökülmelerinin gerilmesini sağlar.Peki hangi bitkiler, Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler  nelerdir?
Prosiyanidin içerir hemen sizlerle paylaşalım.Öncelikle tüm evlerde bulunan yaz kış eksik olmayan elma dan başlayabiliriz.Ayrıca arpa,kakao,üzüm çekirdeği,Yaban mersini,kuşburnu,yeşil çayda ihtiyacınızı karşılayacak kadar prosiyanidin bulunur.

Bu nedenle mutlaka beslenme programınızda bu bitkiler yer almalıdır.Beslenmenizde bu bitkilere yer vermeniz, hatta bol bol sebze meyve tüketmeniz tüm vücuda olduğu gibi saçlarınıza da faydalı olacaktır. Ayrıca piyasada bu bitkileri içeren, bitki özlü tonik ya da benzeri saç bakım ürünleri de bulabilirsiniz.

Saç dökülmesine iyi gelen bitkilerden bazıları şöyle;

Biberiye: Biberiye asırlardır saç dökülmesine karşı tavsiye edilen, bu konudaki geçmişi çok eskilere dayanan bitkilerden biridir.Biberiye kafa derisine dışarıdan uygulandığında saç köklerini canlandırarak, saçların gürleşmesinde etkili olabilir.Bir kaç damla biberiye yağını bir yemek kaşığı zeytin yağı ya da badem yağı ile karıştırıp, bu karışımı masaj yaparak saç ve saç derinize uygulayabilirsiniz. Bu şekilde saça uygulanan biberiye yağını yaklaşık saat kadar saçınızda beklettikten sonra saçınızı her zamanki gibi şampuanlayıp yıkayabilirsiniz.

Isırgan Otu: Isırgan otunun saç dökülmesini önlediğine ve saçların yeniden çıkmasına yardımcı olduğuna dair pek çok kaynak karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar klinik deneylerin sonucunda ısırgan otunun saç dökülmesine çare olduğunu ispatlamak mümkün olmamışsa da, zengin içeriğiyle ısırgan otunun saç ve saç köklerine iyi geldiği düşünülmektedir.

Nane Yağı: Nane yapraklarından elde edilen nane yağının pek çok faydası vardır. Saç köklerini güçlendirmek de bu faydalardan biridir. Nane, daha çok nefesimizde hissettiğimiz ferahlatıcı etkisiyle, saç derisini ve saç köklerini rahatlatarak saçın gürleşmesine yardımcı olacaktır.

Aloe Vera: Aloe veranın saç derisine pek çok faydası vardır. Saç derisi sağlığı iyileştikçe saçın da dayanıklılığı artar ve yıpranmaya bağlı dökülmeler azalır. Cildi yatıştıran, saçın pH dengesini sağlayan ve saçtaki nemi hapseden aloe vera saça sağlık kazandıran, saç dökülmesini azaltan ve yeni saçların çıkmasını teşvik eden bir bitkidir.

Çörek Otu Yağı: Ülkemizde pek çok bölgede yetişen çörek otunun sağlığa yararlarını saymaya kalktığımızda bunun oldukça uzun bir liste olacağını söyleyebiliriz. Çörek otu yağının saç köklerini canlandırması, güçlendirmesi ve saçı beslemesi yalnızca bir söylenti değildir kanıtlanmış bir gerçektir.Yine biberiye yağında yaptığınız gibi çörek otu yağı ile saç diplerine masaj yapın ya da çörek otunu yemeklere katarak beslenme yoluyla faydalanın.

Yazar: Yasemin Yılmaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir