Sarmısak Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın yararları kanıtlanmıştır ve ödülleri binlerce yıl öncesine kadar gitmektedir. Kolestrolü, trigliseritleri düşürdüğü, kanı incelterek yüksek tansiyonu, kalp rahatsızlıklarını ve felci önlediğini ortaya koyan sayısı çalışma bulunmaktadır. Bol sarmısak tüketenlerin tüketmeyenlere oranla mide ve kolon kanserine daha az yakalandıkları bilinmektedir. Ayrıca antibakteriyaldir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve yüksek kan şekerini düşürür.

İpucu: Doğrayarak, ezerek sarmısağın yüzeyini genişletin ya da Çiğ olarak yiyin. Böylece sağlığa yararlı bileşimler daha fazla açığa çıkacaktır. Sarmısağı fazla pişirirseniz, nazik bileşimlerinin bir kısmını yok edebilirsiniz; örneğin zeytinyağında çeşitli Sebzeleri harlı ateşte çevirirken sarmısakları en son ekleyin. Dikkatli olun: Sarmısak çok çabuk yanar ve yanık sarmısak hiç de lezzetli değildir.Sarmısak Faydaları Nelerdir

İncelendiğinde, keskin kokulu sarmısakta, her çeşit harika özellik bulunuyor. Tansiyonu düşürdüğü, kanın pıhtılaşmasını azalttığı bunun yanında bazı mide kanserlerini de önlediği belirlenmiştir.Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirdiği ispatlanmıştır. Araştırmar sonunda bu yumrunun bakteri gelişimini önlediği, vücuttaki mantarı ve maya oluşumunu tahrip ettiği de belirlenen faydaları arasında yer alıyor. Sağlık uzmanları, sarmısaklı yoğurdun, zehirlenmelere karşı bireyi koruduğunu ve sarmısağın en ince damarları bile temizleyerek en ince bölgelere kan gitmesini sağladığını bildiriyor. Bütün salgı bezlerini çalıştırıyor ve vücudu zehirlerden temizlemekle kalmıyor, genç ve dinç olmayı ve uzun yaşamayı sağlıyor.

Sarmısak Faydaları NelerdirBir antibiyotik kadar etkili sarmısak damar sertliğini gideriyor, kanı durultuyor, kalbi kuvvetlendiriyor ve bronşları dezenfekte ediyor. Sarmısak faydaları bununla da kalmıyor ayrıca cilt hastalıklarını gideriyor ve kansere karşı da koruyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir