Sehiv Secdesi Nedir Nasıl Yapılır?

Sehiv Secdesi Nedir Nasıl Yapılır?Sehiv Secdesi Nedir?

Sehiv secdesi yanılma secdesidir.Kılınan farz namazlarda yanılma nedeniyle namazın sonunda yapılır.Sehiv secdesi namazın farzlarından birinin unutulup yapılmaması durumunda son namazın son oturuşunda yapılır.

Yanılma sebebiyle,namazın farzlarından birinin geciktirilmesi ya da vacilerinden birinin terk edilmesi veya geciktirilmesi durumunda namazın sonunda sehiv secdesi yapmak vacip olur.Şafi meshebine göre ise sünnet olur.

Sizden birisi namazında şüpheye düşerse, doğrusunu araştırsın ve namazını kanaatine göre tamamlasın, sonra selam verip sehiv secdesi yapsın, yani yanıldığı için iki secde daha yapsın.

Vaciplerin kasten terk edilmesi durumunda namazın yeniden kılınması gerekir. Sehiv secdesi kaybolmuş bir şeyin tazminidir. Sehiv secdesi namazdaki eksiklerin tamamlanması için vacib kılınmıştır.Namazda vacibi terkeden kişi sehiv secdesi yaparak namazını tamamlayabileceği gibi, o namazı bitirdikten sonra yeniden de kılabilir.

Sehiv secdesi nedir nasıl yapılır kısaca

Namazın son oruşunda Ettehiyyatü duası okunduktan sonra sağa ve sola selam verilir veya sadece sağa selam verilir.Şafi mezhebinde Ettehiyyatü duasından sonra Allahümme salli,Allahümme barik duları ve rabbena duaları da okunur.selam verilmez.Namaz secdesi gibi iki secde daha yapılır.Ka’dede Ettehiyyatü,Salli,Barik ve Rabbena duaları okunur ve selam verilir.Şafi mezhebine göre sehiv secdesinden sonra bir şey okunmaz.Sadece selam verilir. Sehiv secdesi yanılma secdesi nedir.Kılınan farz namazlarda yanılma nedeniyle namazın sonunda yapılır.Sehiv secdesi namazın farzlarından birinin unutulup yapılmaması durumunda son namazın son oturuşunda yapılır.

Yazar: Yasemin Yılmaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir