Selülit Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Selülit Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilmelidir?Selülit Neden Oluşur?

Selülit oluşumuna sebep olan pek çok faktör olduğu tahmin edilmektedir. Toplar damarlardaki kan basıncı yetersizliği ve varislerle seyredebileceği gibi dengesiz beslenme sonucu da ortaya çıkabilir. Kronik venöz yetersizliği söz konusu olduğunda, deride ince ve kalın kılcal damar çatlamaları görülür. Kan ve lenfatik dolaşım bozuklukları selülitin en önemli sebeplerindendir. Ayrıca selülit oluşumunda hormonların da rolü büyüktür.

Selülitin ortaya çıkmasına sebep olaSelülit Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilmelidir?n hormon başta östrojen gelir. Selülitin en çok kadınlarda görülmesinin sebebi de budur. Kadınlarda ergenlik döneminde başlayan selülit problemi, genellikle menapoz sonrasına kadar artış gösterir. Aşırı yağ ve karbonhidrat tüketilen diyetler, aşırı tuz tüketimi ve yetersiz lif alımı gibi yanlış diyet uygulamaları da selülite sebep olabilir.

Selülit Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Hareketsiz yaşam tarzı, çok sıkı kıyafetler, çok yüksek topuklu ayakkabılar da baldır kaslarının işlevini kaybetmesine ve kas pompalama mekanizmasında hasara yol açar. Bunun sonucunca venöz dolaşım azalır ve selülitler meydana gelir. Aynı şekilde sigara içmek de mikro dolaşımı ve dokulara giden oksijen miktarını azaltarak serbest radikallerin oluşumunu arttırır. Alkol ise yağ metabolizmasını etkileyerek selülit oluşumunu hızlandırabilir. Selülit oluşumunu arttırıcı ek faktörlerden bir diğeri ise genetik yatkınlıktır.
Selülit sorunu kadınlarda yalnızca fiziksel değil, önemli anlamda psikolojik kaygılara da yol açar. Bu nedenle ciddi selülit problemi yaşayan kadınlar mutlaka bir uzman kontrolünde tedavi olmalıdır. Özellikle günümüz dünyasında kadınlar için çok fazla kozmetik kaygıya sebep olmaktadır.

Selülit nasıl tedavi edilir?

Selülit oluşumu için tek bir neden olmamasında dolayı aynı şekilde tedavisi de çok yönlü olmalıdır. Birçok sebebin birleşimiyle ortaya çıkan bu sorun, kombine tedavi modelleri kullanılarak tedavi edilebilir. Selülitlerinden kurtulmak isteyen bir kadının ilk yapması gereken şey, yaşam tarzında değişikliklere gitmektir. Bu şekilde selüliti arttırıcı faktörler ortadan kaldırılabilir.

Selülit Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilmelidir?
Selülit Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Selülitten kurtulmak için yapılması gereken ilk şey hiç şüphesiz doğru bir beslenme programı izlemek ve egzersiz yapmaktır. Aynı şekilde kullanılan ilaçlara, anksiyete ve stres düzeylerine de dikkat edilmeli, alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durulmalıdır.
Selülit gidermede en etkili yöntemlerden biri de sorunlu bölgeye masaj uygulanmasıdır. Masaj hem kan dolaşımını arttırır hem de uygulanacak bölgeler için rahatlama sağlar. Aynı zamanda selülit giderici bir ürün kullanılıyorsa, masajla uygulanması bu ürünün etkisini de arttıracaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir