SEO nedir nasıl yapılır neden gereklidir?

SEO nedir nasıl yapılır neden gereklidir?

Arama Motoru Optimizasyonu adından da belli olacağı gibi web üzerinde herhangi bir arama motorunda ilk sıralarda çıkmak için yapılan aktivitelerin genel adıdır. Arama motorlarının kullandıkları algoritmalara metrikleri test ederek ve kullanıcı deneyimini esas alarak yapılan faaliyetlerdir. SEO; sayfa içi ve sayfa dışı olarak ikiye ayrılır.

Off Page SEO (Sayfa Dışı Optimizasyon)

Arama motorlarının amacı var olan en iyi sonucu en kısa sürede kullanıcıya ulaştırmaktır. Bu nedenle kullanılan algoritmalar en iyi sonucu karşınıza çıkarmak üzerinedir. Bu algoritmalara uygun web sitelerininin aynı zamanda diğer sayfalarla olan bağlantıları arama motorunun size daha kolay ulaşabilmesini sağlar. Sayfa dışı optimizasyon ise sayfa dışında yapılan bağlantı inşası “link building” sosyal medya pazarlaması ve sosyal imleme yolları gibi çeşitli yollarla yapılır. Bu çalışmalar da web sitelerinin internetteki varlığını duyurma çabası olarak da nitelendirilebilir.

Bu yapılan faaliyetler web sitelerinin sıralamalarda daha yüksek yerlere çıkmasını sağlarsa siteye daha
fazla trafik yani daha fazla kullanıcı aktarır. Bu da sonuç olarak hizmetinizi daha fazla kullanılması ve
Çok basitçe arama motoru optimizasyonu ile uğraşanlar genel olarak bunlarla ilgilenirler. Tüm kapsamlarıyla uygulandığında trafik artırmaması zordur. Ancak arama motoru optimizasyonu biten bir süreç değil döngüdür ve çok değişen algoritmalar takip edilmeye çalışılmalıdır.

SEO nedir nasıl yapılır neden gereklidir?

Rand Fishkin, arama motorlarının bugünkü kadar güçlü olmadığı bir dönemde organik arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmanın ne kadar değerli olduğunu fark etmişti. Ancak aradığı bilgileri internette forumlarda tam olarak bulamadığı ve Google algoritma değişiklikleriyle neler yaptığını açıklamadığı için elindeki materyaller ve bilgi birikiminin fazlalaşmasıyla beraber SEOmoz adlı bir site kurdu. SEOmoz blogu önce danışmanlık şirketine ardından da Moz yazılım şirketine dönüştü.

 

SEO nedir nasıl yapılır neden gereklidir?
SEO nedir nasıl yapılır neden gereklidir?

Arama Motoru Optimizasyonu Konusunda Önerileri

Fishkin günümüzde hala alanın en deneyimli isimlerinden biri olarak görülüyor. Fishkin’in arama motoru üzerine çalışmak isteyenlere ise üç tavsiyesi vardır:
1. Öğrenmek için uzun bir süre harcamadan ve profesyonellerle biraz süre geçirmeden yapacağınız çalışmalar faydadan çok zarar getirebilir.
2. Bir içerik yaratırken bu bilgilerin kime yarayacağı ve neden yarayacağı sorularına doğru bir cevabınız yok ise o içeriği yaratmayın. Enerjinizi boşa harcamış olursunuz.
3. Arama motoru optimizasyonunu kısa vadeli düşünmeyin. Reklamlar gibi hızlı bir geri dönüş yaşanmayacaktır. Uzun uğraşlar yaratıcılık teknik bilgiyi kullanarak başlarda neredeyse yok sonuçlar alsanız da çabalarınızın faydasını aylar veya yıllar sonra alabilirsiniz.
Eğer siz de arama motoru optimizasyonu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız mutlaka Rand Fishkin’in yazılarını takip etmenizi öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir