Şeytan sofrasında gün batımı ve hikayesi

Şeytan sofrasında gün batımı ve hikayesiŞeytan sofrasında gün batımı ve hikayesi.

Ayvalık ilçe merkezine 8 km. uzaklıkta bulunan Şeytan Sofrası, tepede yer alması nedeniyle inanılmaz bir manzaraya sahiptir. Ayvalık’ın adalarını görebileceğiniz Şeytan Sofrası özellikle gün batımında doyumsuz güzelliği ile insanı büyüleyen bir yerdir. Efsaneye göre Ayvalık’ta yaşayan şeytan lakaplı Panelope, papazlar tarafından o günlerde hüküm süren kıtlığın sebebi olarak gösterilir. Bunun üzerine halk onu linç etmeye karar verir.
Bu durumu öğrenen Panelope bu tepeye kuş sütü eksik olmayan bir sofra kurar. Sofrayı gören halk Panelope’yi unutur o da bu sırada kaçar. Burası da adını bu sofradan alır. Orada bulunan bir başka ilginç şey ise şeytanın ayak izinin bulunduğuna inanılan alan. Yine hikayeye konu olan başka bir efsaneye göre cennetten kovulan şeytan bir adımını buraya diğer adımını da Midilli adasına atarak kaçmıştır.
Burası aslında bir lav birikintisi olsa da ziyaret edenler para atarak, hatta çaput bağlayarak dilekte bulunurlar. Şeytan Sofrası’nda manzarayı panoramik olarak izleyebileceğiniz seyir terası ve bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir tesis de bulunmaktadır.

Şeytan sofrasında gün batımı ve hikayesi

Cennet Tepesi, Şeytan Sofrası kadar yüksek olmasa bile güzel bir manzaraya sahiptir. Gün batımında tepeden tüm Ayvalık, Cunda ve Tımarhane Adaları ile körfez bölgesine hâkim bir konumda. Burası aynı zamanda bir mesire yeri, ahşap masalarda dileyenler piknik de yapabiliyor.

Şeytan sofrasında gün batımı ve hikayesi
Şeytan sofrasında gün batımı ve hikayesi

Bu sayılanların dışında Ayvalık’a gittiğinizde yapabileceğiniz pek çok şey bulunmaktadır. Tekne turuna çıkarak bir gününüzü tamamen denizde geçirmek iyi bir fikir olabilir. Yüzme, dalış, balık avlama gibi farklı amaçlar için tur seçenekleri de bulunuyor. Ayvalık çevresi de gezilip görülecek güzelliklere sahiptir. Küçükkuyu’da Zeytinyağı Müzesi, Sarımsaklı Plajı, Altınova, Armutçuk sahilleri, Burhaniye, Edremit, Assos Ayvalık çevresinde keyili vakit geçirilebilecek yerler arasında bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir