Sivrisinekler neden bazı insanları ısırmaz?

Sivrisinekler neden bazı insanları ısırmaz?

Yaz günlerinde vücutlarının birçok yerinde sivrisinek ısırıklarıyla uyananlardansanız bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Vücudunuzdaki ısırık yerleri tatlı tatlı kaşınırken hemen yanınızdaki bazı insanların nasıl olup da sivrisineklerin saldırısına uğramadığını merak edersiniz değil mi?

Bilim adamları sivrisineklerin neden bazı insanları ısırmayı daha çok tercih ettiğinin farklı nedenlerinin olduğunu öne sürüyor. Örneğin kan grubumuz, tenimizin kokusu ve yaydığımız CO2 miktarı bunlardan sadece birkaçı.

Sivrisinekler neden bazı insanları ısırmaz?

Bazı kan grupları sivrisinekler için çok daha iştah kabartıcıdır. Mesela sivrisinekler 0 grubu kana sahip insanları ısırmayı diğerlerine göre daha çok tercih ederler.

Ayrıca terlerken laktik asit, ürik asit, üre gibi zararlı maddeler vücudumuzdan terleme yoluyla dışarı atılır. Böylece tenimizin kendine özgü olan bir kokusu oluşur. Sivrisinekler kokulara karşı duyarlı olduğu için bu durum sivrisineklerin bazı insanları daha kolay bulmasını sağlıyor.

Bununla beraber nefes verirken çıkardığımız CO2 miktarı da sivrisinekleri cezbeden başka bir etkendir. Ne kadar çok CO2 açığa çıkarırsak sivrisinekler tarafından ısırılma ihtimalimiz de o kadar artar. işte bilim insanları yaptıkları araştırmalar sonucunda, bazı insanların sivrisineklerce neden daha az ısırıldığını buldular: Durum; bu insanların tatlı ter kokuları sivrisinekler tarafından ısırılmama sebebi olarak gösteriyor. Artık, bu bulgunun ışığında sivrisinek kovucu geliştirmek hiç de zor olmasa gerek. Çünkü dünyada 3 bin 500’den fazla sivrisinek türü bulunmaktadır ve ancak bunlardan çok azı insan bedeninden besleniyor. Sivrisinekler daha çok nektardan beslenseler de dişiler, yumurta geliştirmeye yarayan protein ve enerji sağlayan kandan da faydalanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir