Soğuk Algınlığı Tedavisinde Bitkiler ve Çorbalar

Soğuk algınlığı tedavisinde bitkiler ve çorbalarSoğuk algınlığı tedavisinde yapılması gerekenlere dair bilgi veren uzmanların tavsiyeleri şunlar;
Soğuk algınlığı tedavisi için ilaç kullanmayı unuttun. Mümkünse en azından bir-iki gün istirahat edin. Bol sıcak sıvı için. Ihlamur, adaçayı, nane-limon çayları bunlar için idealdir. Mevsim meyvelerinden mandalina, portakal, havuç ve greyfurt gibi meyveleri ayrıca her türlü sebzeyi bolca yiyin. Havuçlu, patatesli, soğanlı, kerevizli, maydanozlu tavuk sulu çorbalar soğuk algınlığına karşı birebirdir. Odanız nemli olsun. Radyatörlere su kapları, sobaların üzerine çaydanlık koyun.

Kısaca; “yok çocuğun burnu aktı, yok birkaç defa öksürdü, yok boğazı ağrıyor, yok biraz ateşi var” diye hemen ilaçlara sarılmayın. Ayrıca basında yer alan son bir tespitte greyfurt ve suyu ile soğuk algınlığı haplarının müşterek kullanıldığında ölümlere götüreceği beyan edilmiştir.

Hastalık sırasında antibiyotikler virüslere etki etmiyor. Ayrıca reçeteye tabi olan bu ilaçlar, bakteriyel enfeksiyonun bulunduğu orta kulak iltahabı ve sinüzit gibi hastalıklarda, doktor tarafından teşhis edildikten sonra reçete edilirler. Yani basit nezle ve grip durumlarında antibiyotik kullanımının bir faydası olmadığı gibi, hastanın karaciğer ve böbreklerinin işlevlerini ağırlaştırıp, mikropların antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesine de sebep olur.

Soğuk Algınlığına Karşı Bitkisel Tedavi

1 bardağa limon sıkarak üzerine biraz su ekleyin. Bir çay kaşığıyla karıştırın ve limon suyunu için. Bu karışım boğazda oluşan balgamın sökülmesini sağlar. Ayryeten limon suyunda B vitamini bulunduğundan dolayı tüketmeniz kesinlikle tavsiye olunur.. Soğuk algınlığında kış aylarında satılan portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveleri bol bol tüketebilirsiniz.Kesinlikle ağır yiyecekler tüketmemeye özen gösterin. Çünkü ağır yemekler başınızın daha fazla ağrımasına neden olacaktır. Az yemek yiyip, bol meyve ve bol sıvı tüketin. Çayınızın içerisine bir limon sıkarak sıcak içebilirsiniz.

Soğuk Algınlığı İçin Şifalı Zencefil Çayı

Zencefil çayı, Soğuk algınlığı tedavisinde önerilir. Zencefil çayını yapmak için, taze zencefil kökü dilimlenir, bir kaba konulur. Üzerine iki bardak su eklenir. Kabın ağzını sıkıca kapatılıp yarım saate yakın kaynatılır. İçine yarım limonun suyunu sıkıp, balla tatlandırabilirsiniz.

Bu uygulamalar dışında belirtiler ağırlaşmaya devam ederse ya da geçmiyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir