Sportif Performansı Arttırma

Sportif performansı arttırmak ne anlama gelir? Beden ve zihin arasındaki iş birliğini arttırmak anlamına gelir. Peki zihin ve beden arasındaki iş birliği ne anlama geliyor? Her şeyden önce neden bedene ihtiyaç duyarız?

Birçoğumuz fiziksel açıdan bizi pek zorlamayan bir dünyada yaşıyoruz. Dağları tırmanmak, ava çıkmak ve hayatta kalmak için mızrak fırlatmak zorunda değiliz. Hayatta kalmamızı sağlayan motor becerilerin çoğunu çocukken öğreniriz ve hayat boyu bunları kullanırız. Ancak Sporcular, bedenlerini üst seviyeye çıkarmayı seçmiştir ve onları son derece hassas araçlara dönüştürürler.

Sportif performans zihinde başlar. Zihnimiz, düşüncelerin muhafaza kutusudur. Dünyayı duygularımız aracıyla algılarız. Duygusal etkiler zihnimize gelir, işleme tabi tutulur. Daha sonra bazı gerekli eylemleri gerçekleştirmeye karar verirsek bedenimizin cevabı, bu eylemi ortaya koymaktır. Elbette bu, fazla basite indirgemektir ama bizim amacımıza uygundur. Zihnimiz bir sürücü ve bedenimiz de araba gibidir. Bedenimiz bilincimizin taşıyıcısıdır. Onu etrafta dolaştırır ki bilincimiz duyular yardımıyla deneyim yaşayabilsin ve üzerinde yaşadığımız dünyaya dair göreceli bilgimiz artabilsin. Birincimiz ego tarafından yönlendirildiğinde bizi motive eden korkudur ve gerçek manasıyla hayattan keyif alamayız. Her arabanın size çarpmaya çalıştığını düşündüğünüz bir trafikte araba sürmek gibidir. Sürücü koltuğunda benlik olduğunda bedel/zihin rahatlar ve kolaylıkla aktifleşir. Sporcularda da olan budur. Benliğe yerleşmiş sporcu rahattır ve fiziksel açıdan anında cevap verir. Benlik merkezli bir sporcunun performansı ile ilgili olarak şöyle dediğini duyarsınız. “Kendi alanımdayım. Bedenin mükemmel performans gösterdi ve ben tamamıyla sakindim.”

Bir sporcu benlik farkındalığına vardığında özgürce akan insanlar olurlar. Kendilerini yaralama ihtimalleri azalır. Bedenleri sanki otomatik pilottaymış gibi hissederler. Benlik farkındalığı ile spor yapmak çabasız bir zevktir ve hayattaki en büyük neşelerdendir.

Çoğu sporcu yanlış nedenlerle profesyonel sporcu oluyor. Sevdikleri şeyi iş olarak yapma ve bundan para kazanma şansını sporda görüyorlar. Ancak oyun alanının dışında benlik farkındalığını kazanmazlarsa kaçınılmaz şekilde üne, paraya ve bir süre sonra yok olan spor yapma keyfini odaklanıyorlar. Saman Alevi gibi çabuk parlayıp söylüyorlar. Benliğin yumuşaklığı, yerini keskin köşeleri ve düz kenarları olan zor bir hayatın cehennemine bırakıyor. Bir sporcunun özel ve mesleki hayatını uyumlaştırırken spor yapmanın kendisine verdiği zevki korur ve böylece hayatına denge getirir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir