Stresli Durumlarda Nasıl Beslenmeli?

Stres ve beslenme arasındaki ilişkiyi hiç düşündünüz mü? Stres durumunda, gerginken kendinizi gözlemleyin. Bazılarınız buzdolabının kapağını açar ve stresli bir şekilde eline attığı şeyi midesine indirir. Bazılarımız kahve veya bir kola içeriz. Bu da yetmezse çikolata, hamburger yeriz. Bunlar, anlık psikolojinizde bir tatmin duygusu bırakır; ancak gerçekte bunlar sinirleri daha da çok bozar. Alışkanlıklarınızın farkına vararak, ne yapmamanız gerektiği konusunda yeterli bilgiye ulaşacaksınız. İradesizliğin doğuracağı olumsuz sonuçlar, iradenizi devreye sokmakla çekeceğiniz acıdan çok daha fazladır.

Stresli Durumlarda Nasıl Beslenmeli?

Kahvaltı Yapma Alışkanlığı Edinin

Uyurken geçen sekiz saatlik süre içinde vücudumuzun enerji deposu boşalmıştır. Stresli durumlarda yataktan kalkarken isteksiz, alıngan, hassas, sinirli ve dikkatsiz oluruz. Kahvaltıda karbonhidrat ile protein doğru bileşenler olacaktır.

Kahveyi Azaltın

Gençler kahveyi çok sevmedikleri halde, yetişkinlere özenerek sık sık kahve içebilmektedirler. İçindeki kafein nedeniyle uyku sersemliğinin giderilmesinde faydası olan kahve, bunun yanı sıra hassas ve endişeli kişilerin kalp çarpıntılarını, tedirginlik ve kaygılarını artırabilecektir.

Sigara içmeyin

İçerisinde beş bin zehirli madde içeren tütünün ciğerlerimize, sinir sistemimize, cildimize, kalbimize ne kadar zararlı olduğunu biliyoruz. İçilen sigaranın vücutta yaptığı tahribat yavaş ve kalıcıdır. Bu nedenle zararı genelde hemen anlaşılamaz.

Stresli Durumlarda Nasıl Beslenmeli?Sık Sık Bir Birşeyler Atıştırın

Bu fikir düzenli beslenme tavsiyemize zıt gelebilir. Eğer öğünlerinizi ikiye indirgeyebilir ve midede şişkinlik hissetmeden sofradan kalkabilirseniz, arada atıştırdığınız küçük lokmalar enerji düzeyinizi dengede tutacaktır. Burada kastettiğimiz lokmalar hamburger türü lokmalar değil elbette.

Çikolata Yerine Meyve Yiyin

Çikolatayı kim sevmez ki? Bu sevginizi “yok edin” demeyeceğiz, sadece biraz mesafe koyun. Arada bir yenen çikolataya bir diyeceğimiz yok; ama fazla miktarda alınan şeker, kan şekerini alt üst eder. Şeker miktarı önce fırlar, sonra hızla düşer, sonuçta yorgunluk ve tatlılara karşı zaafiyet ortaya çıkar. Bunun yerine meyve ve çavdar ürünleri organizma tarafından daha yavaş enerjiye dönüştürülür, kan şekeri dengesini bozmaz.

Sinir Besinlerini Tanıyın

Önemli antistres maddeleri, mineral olarak kalsiyum; Süt ürünleri ile yeşil sebzelerde bulunur (yeşil sebzeler ile süt ürünleri) ve magnezyumdur. Çavdar, kepek, baklagiller balkabağı ve ayçiçeği çekirdeğinde bulunur. Bu vitaminler grubu ayrıca sinir vitaminleri olarak bilinir ve bunlar et ürünlerinde, balıkta çavdar ve kepek ürünlerinde ve koyu yeşil sebzelerde bol miktarda bulunur.Stresli Durumlarda Nasıl Beslenmeli?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir