Su sesinin iyileştirici etkileri

Su sesinin iyileştirici etkileriSu sesinin iyileştirici etkileri

Gözlerinizi kapatın. Zihninizi sessize alın. Akşamüstü denize karşı otururken hayal edin kendinizi. Kıyıya vuran dalgaları hissedin. Su sesleri, vücudumuzdaki enerjinin titreşimini değiştirir ve bizleri sakinleştirir.

Beyin dalgalarımızı düşürerek bizleri meditasyon haline sokar. Denize karşı otururken, etrafımızdaki sesler yaratıcılığımızı destekleyerek bizleri teta beyin düzeyine ulaştırır.

Tamamlanmamış dalga formuyla okyanusun yatıştırıcı etkisi tedavilerde sıklıkla kullanılır. Araştırmalara göre ırmak, dere ve şelale sesleri, beyni kirleten vücutta tıkalı kalmış enerji ve duyguları açığa çıkartmaktadır.

Su sesinin iyileştirici etkileriFrekansı, ritmi ve ahengi ile su sesi, bizleri olumlu yönde değiştirir. Gelişigüzel bir biçimde kıyıya vuran dalgaların sesi, yeni bilgi yolları ve nöral yollar oluşturarak zihnimiz ve bedenimizi faaliyete geçirir. Su sesleri, duygusal tıkanıklıklarımızdan kurtulmamızı sağlar.. Denize yakın değilseniz, kulaklıklarınızla bu sesleri dinlemeyi deneyebilir, ya da bir şelalenin altında oturduğunuzu hayal edip onun gücünü hissetmeye çalışabilirsiniz.

Su sesinin iyileştirici etkileri

Suyun iyileştirici gücü, soğuk su banyolarının depresyonun iyileştirilmesinde kullanıldığı Victoria döneminde keşfedilmiştir. Pranayama ve enerji kontrolü gibi iyileştirici uygulamalarda kullanılan çok önemli bir araçtır. Su, duygularımızı nötrleyerek yaşam koşullarına ve zorluklarına tepki göstermemizi önler. Tarih kadar eski bir ritüel olup, ister banyo yapıyor ister denizde yüzüyor olun, aydınlanma ile derin bir tinsel bağı vardır.

Su egzersiziı fizyolojik, psikolojik ve duygusal düzeylerde dengenin sağlanmasında idealdir. Suyun özellikleri yaptığımız egzersizi derinleştirebilir. Suyun canlılığı ve hidrostatik basıncı, omurgamızı uzatarak kemik ve eklemlerimizdeki stresi alabilir. Su egzersizi yapanlar, suyun duruşlarını düzeltmelerine de yardımcı olduğunu ifade etmişlerdir. Öğrenciler sudayken, karada olduklarından daha kısa sürede faydayı elde edebilirler. Bu egzersiz yöntemi, suyu seven sporcular için hareket kolaylığı sağlayarak ve hatalı nefes alıp verme alışkanlıklarını yavaşlatarak onlara faydalı olur.

Su sesinin iyileştirici etkileri
Su sesinin iyileştirici etkileri

Suyla her temasa geçişimiz, alıştırma yapmak için yeni bir fırsattır. Bırakın su sizi iyileştirsin ve dalgalarının ritmi size rehberlik etsin. İçinizde akan nehre dönün, huzuru yeniden bulacaksınızdır. Su, bize teselli verecektir. Su sesleri, vücuttaki enerjinin titreşimini değiştirir ve bizleri sakinleştirir.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir