Subliminal nedir nerelerde kullanılır

Subliminal nedir nerelerde kullanılırSubliminal nedir nerelerde kullanılır

Algı eşiğinin altına yönelik demektir. İnsanın algı eşiğinin altındaki her türlü uyaran (beş duyuya hitap eden) subliminal özelliği taşır. Subliminal kavramının karşılığı “bilinçaltı” kavramı değildir. Bu bakımdan, subliminal uyaranları tanımlamak için kullanılan “bilinçaltı mesajlar” ifadesi de yanlış bir ifadedir.

Supraliminal nedir?
Algı eşiğinin üstüne yönelik olan her türlü uyarandır. Bir sesi duyduğumuzu söylediğimizde bu ses supraliminaldir. İlgili ses duyma eşiğimizin altındaysa subliminaldir.

Reklam yapıcılar reklamlarına bilinçli olarak bazı subliminal öğeler ekleseler de esas amaçları direkt bu öğelerle insanları etkilemek değil, daha önce bahsettiğim gibi viral olabilecek bir merak oluşturarak insanların zihninde bu şekilde yer edinmeye çalışmaktır.” Yabancı medyada subliminal mesajlar daha sık kullanılıyor.

Subliminal nedir nerelerde kullanılır ?

Subliminal mesaj kullanımının yurt dışında çok daha fazla olduğunu, yerli reklamlarda kullanılan subliminal uyaranların yurt dışıyla kıyaslandığında çok düşük düzeyde kaldığını dile getiren Bişkin, bazı yerli reklam ilmlerinin sosyal medyada yayınlanan ve subliminal mesaj içerdiği öne sürülen karelerinin zaman zaman photoshop olduğunun ortaya çıkarıldığını hatırlatıyor. Ayrıca izleyicilerin ilgisini çekmek için yerleştirilen imgelerle subliminalin karıştırılmaması gerektiğini de ekliyor: “Burada, ‘subtle’ denilen göndermeleri subliminal uyaranlarla karıştırmamak gerek. Kadın göğsü, fallik organ gibi cinsel çağrışımlı reklam görselleri subliminal sayılmazlar. Bunlar yine izleyicinin ilgisini çekmek üzere oluşturulmuş uyaranlardır.” Zarar yok, maruz kalma var.

Subliminal nedir nerelerde kullanılır
Subliminal nedir nerelerde kullanılır

Subliminal mesajların algılanamadıkları için bir zararlarının olamayacağını söyleyen Bişkin, bir zarardan ziyade subliminal mesajlar fark edilmediğinde bilinçdışı, fark edildiğindeyse bilinç seviyesinde bir etkilenme olacağını açıklıyor: “Subliminal mesajların zararları yok. Mesajlara maruz kalma var. Ancak bu da bilinçaltı değil, fark edilmediğinde bilinçdışı; fark edildiğinde ise bilinç seviyesinde. Bu durumda göz görüyor, beyin algılıyor. Subliminal uyaranlar konusunda bir şeyler okumuş, duymuş bir kişiyseniz ve bu uyaranları görmek isterseniz fark edebilirsiniz. Biraz hayal gücü ile olmayan şeyleri görmek de mümkün. Eğer bir reklamdaki gizli mesajı bir başkası açıklamadan göremiyorsanız hatta bazı durumlarda, açıklanması halinde bile göremiyorsanız bu mesajın etkili olabileceğini söylemek doğru olmaz. Neredeyse hiçbir tüketici, bir pazarlama mesajına böylesi hassas bir dikkatle de bakmaz. Bu sebeplerle, subliminal reklamcılık gizemli bir eğlenceden başka bir şey değildir. Subliminal etki söylendiği kadar kullanışlı olsaydı, suça eğilim, zararlı madde bağımlılığı gibi sorunlar bu uyaranlar kullanılarak çözülebilirdi.”

İzleyicilerin ilgisini çekmek için yerleştirilen imgelerle subliminalin karıştırılmaması gerekiyor. Bilinçaltı mesajlar farklı duyu organlarına yönelik olarak hazırlanabilir.
Bu mesajlar hazırlanırken uyaranın veriliş şekli duyu organının fark sınırının altında ya da fark sınırının üstünde olmasına göre değişiklik gösterebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir