Süper Çocuk Sendromunun Belirtileri

Bazen ebeveynler için çocuklarını ne zaman aşırı zorladıklarını farketmek kolay olmaz.Bazı ebeveynler oldukça bilinçli bir şekilde bir süper çocuk yaratmak için uğraşırlarken, çoğu ebeveyn zorladıklarının farkında bile değildirler. Zorlamanın olumsuz etkilerinden ise çok daha az haberdardırlar. Çocuğunuzun aşırı baskı altında olabileceğine dair uyarıcı belirtilere dikkat edin:

* Serbest planlanmamış oyun için çok az zaman ayrılması

*Huzursuzluk, gerginlik, saldırganlık, depresyon, sık ağlamalar, yorgunluk, sık kızgınlıklar ve istek azlığı

* Uyuma ve yemek yemeyle ilgili sorunlar

* Baş ağrıları, karın ağrıları, titremeler, tikler ve diğer muhtemel psikosomatik bozukluklar. (Tabii ki bu gibi bulguların varlığında bir hastalık ihtimali yönünden her zaman bir doktorun görüşü alınmalıdır.)

*Arkadaşları ile iyi geçinememe veya oyun oynayamama.

* Bu bulgulardan herhangi biri ister aşırı bir zorlamaya isterse çocuğunuzun hayatındaki diğer bir soruna işaret ederse, ilgi gerektirir. Ama eğer altta yatan neden aşırı ebeveyn baskısı olarak görünüyorsa, durumu tekrar gözden geçirip biraz gevşemeyi düşünmelisiniz.

Çocuklarınızı ilgi ve kabiliyetleri doğrultusunda yönlendirmeniz doğru olacaktır. Böylelikle onların sosya gelişimlerine de katkıda bulunabilirsiniz. Ama bunların çok iyi planlanması ve çocuğun kapasitesinin fazla üzerinde olmaması gerekiyor. hayal kurmasına ve oyun oynamasına izin verin. Bu çocuklarda bağımsızlık yaratır ve kim olduğunu hissetirir. Onları can kulağıyla dinleyin. Bu yalnızca size ne söylediklerini değil aynı zamanda onların, yüz ifadelerini, beden duruşlarını ses tonlarını da dinlemektir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir