Suyun kaldırma kuvvetini bulan adam Arşimet

Suyun kaldırma kuvvetini bulan adam ArşimetSuyun kaldırma kuvvetini bulan adam Arşimet

Milattan önce 280’li yıllarda İtalya’da doğduğu varsayılan küçük mucit, problem çözmeye olan merakı ve heyecanı ile henüz çocuk yaştayken bilimsel çalışmalar yapmıştır. Yetişkin dönemlerinde ise bilim dünyasına pek çok eser katmıştır. Fizik, matematik, astronomi, matematik ve mühendislik alanlarında birçok önemli buluş gerçekleştiren ve keşfettiği kuramlar ile yüzyıllar sonrasında da kendisini andığımız bu bilim insanının adı elbette Arşimet’tir.

Suyun kaldırma kuvvetini bulan adam Arşimet

ilk eğitimini astronomi ile ilgilenen babasından alan küçük Arşimet, on iki yaşında İskenderiye’ye giderek orada ünlü matematikçi Öklit’in öğrencisi olmuştur. Matematik alanındaki temel bilgilerini öğrendikten sonra doğduğu kent olan Siraküza’ya dönmüştür. Fizik, mühendislik alanındaki çalışmalarına burada devam etmiştir. Ancak yaşadığı dönemde sürekli devam eden Roma ve Yunan savaşlarından dolayı çalışmalarının çoğunluğunu savunma sistemleri üzerine geliştirmiştir. Bu keşiflerinde, çok uzak mesafelere ok ve taş atan mekanik düzenekler yapmış ve kurduğu ayna sistemiyle Güneş ışınlarını Roma gemileri üzerine odaklayarak onları suya batırmıştır. Eureka Eurekaaa, Buldum Buldumm…

Suyu Kaldıran Adam

Suyun kaldırma kuvvetini bulan adam Arşimet
Suyun kaldırma kuvvetini bulan adam Arşimet

Arşimet’in en keyif aldığı uğraşlardan biri Siraküza Kralı Hieron’ un aklına takılan problemleri çözmektir. Bir gün Hieron kendisi için yaptırdığı altın taca, gümüş karıştırıldığından şüphelendiği için Arşimet’ten tacı bozmadan bunu ortaya çıkarmasını istemiştir. Aslında tacı eriterek içindeki madenleri ayırmak çok kolay olacaktır ancak kral ince işlenmiş bu tacın bozulmasını istememiştir. Arşimet, günlerce bu problemi nasıl çözeceğini düşünmüştür. Sonunda eşi hamama gidip rahatlamasını tavsiye etmiştir. Arşimet, hamamda küvete ayağını attığında suyun yükseldiğini, oturduğunda ise suyun taştığını görmüştür. O sevinçle ” Eurekaaa, Buldummmm!” diye koşarak evine gelmiş, hemen kuşkulanması doğru çıkmıştır. Arşimet de bu buluşu sayesinde suyun kaldırma kuvvetini keşfetmiştir.

Meraklısına Not: Yaz tatillerinde denizde yüzerken kendinin ve gemilerin nasıl batmadığını gözlemleyebilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir