Takım elbise alırken nelere dikkat edilmelidir?

Takım elbise alırken nelere dikkat edilmelidir?

Takım elbiseler erkek giyimi denildiği zaman ilk akla gelen kıyafetler arasında yer allmaktadır.Erkekler günümüzde geleneklere ve modaya uymak yerine, rahat olmayı ve kendi zevkine göre giyinmeyi tercih etmektedirler.
Erkekler için takım elbise seçerken dikkat edilecek hususlardan bazıları şöyle;

Elbise alırken ilk olarak dikkat etmeniz gereken şey size en uygun olan modeli tercih etmeniz olacaktır.Ayrıca takım elbise almaya gitmeden önce alacağınız elbisenin rengine modeline ve kesimine karar vermeniz alışveriş yaparken size kolaylık sağlayacaktır.

Takım elbise alırken nelere dikkat edilmelidir?

Alacağınız takım elbisenin hangi mevsime uygun olduğuna dikkat etmelisiniz.Yünlü ve kaşe kumaşlar kışın tercih edilmelidir.Ayrıca alacağınız elbiseyi nerede giyeceğiniz de çok önemli.

Erkeği olduğundan daha da yakışıklı gösteren kıyafet, kaliteli bir takım elbisedir. Bunu asla unutmayın. Kötü dikilmiş, bedene uymayan bir takım elbise ile erkeğin acınacak bir görüntü sergileyeceğini de aklınızdan çıkarmayın.

Takım elbisenin en önemli özelliği, zaman içinde pek fazla değişikliğe uğramaması buda erkekler için oldukça iyi bir dezavantaj sayılır.Bir erkeğin gardırobunda kaliteli bir takım elbise varsa bu elbiseyi yıllarca her yerde giyebilir.

Takım elbise alırken dikkat etmeniz gereken en önemli yer elbisenin omuzlarıdır. Omzun koltukaltıyla birleştiği yer ise, ceketin vücuda uymasında en önemli detaydır. İyi dikilmiş bir ceketin omzu, her noktadan koltuk altına yerleştirilmiş olur.Apoletlerin tam omuzla aynı noktada bitmesine dikkat edin.

Kol omuza tam uydurulamamışsa, kolunuzu hareket ettirdikçe ceketin kolu kasılır, omuz çevresinde kırışıklıklar meydana gelecektir.Kaliteli bir ceketin cepleri dikişle kapatılmış olur. Ceketi kullanmaya başlamadan önce, bu dikişi ince bir makasla kesmeniz gerekecektir.Takım elbise alırken nelere dikkat edilmelidir?Kravatın genişliği, ceketinizin klapasının (yaka dökümü) genişliği ile eşit olmalıdır.İnce klapalı modeller daha modernken, geniş kalabalı modeller daha eski tarzdır.Gömlek yakaları ile ceket yakası arasında çok fazla boşluk olmamalıdır. Ya da gömlek yakası ceket yakasının altına girmemelidir.Ceketinizin düğmeleri kemik ya da başka bir doğal malzemeden yapılmış olmalı. Plastik düğmeler, kuru temizleme işlemlerinden zarar görür, kısa sürede parçalanabilirler.Alacağınız takım elbisenin ceketinin düğmelerini birkaç kez ilikleyip açtıktan sonra iliğin düğmeye alışması mümkün olacaktır. Alacağınız ceketin düğmelerinin ilikleri kapatacak büyüklükte olmasına dikkat edin.

Yazar: Yasemin Yılmaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir