Ton balığı sağlık için faydalı mıdır?

Ton balığı sağlık için faydalı mıdır?Ton balığı sağlık için faydalı mıdır?

Düzenli ton balığı tüketiminin hamile annelerde bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve viral enfeksiyonlara karşı da anneleri koruduğu bulunmuştur. Çocuklarda astım hastalığına karşı da sağlıklı ve etkili Ton balığı omega 3 içeriği yüksek balık tüketimi çocuklarda astımın gelişimini azaltıyor. 8-11 yaş arası astımı olan çocuklarda yapılan bir araştırma; düzenli balık tüketiminin nefes alma güçlüğünü önemli ölçüde ortadan kaldırabildiğini göstermiştir.Bir yaşından itibaren beş yıl süreyle izlenen çocuklar üzerinde yapılan başka araştırmada da çocuklara ton balığı gibi doğal omega 3 düzeyi yüksek balık tükettirilerek alerjik astımın önlenebildiği kanıtlanmıştır.

Ton balığı sağlık için faydalı mıdır?

Hemen her mevsimde güvenerek sofralarınızda tüketebileceğimiz ton balığının sağlığa yararlarından kısaca bahsedelim. Doğal omega 3 içeriği yüksek, magnezyum, selenyum, fosfor gibi minerallerden zengin A, B12, D vitaminleriyle bolca protein barındıran ton balığı yemek insan sağlığı için çok değerli.

En sağlıklı Ton Balığı hangisi?

Ton balığı sağlık için faydalı mıdır?
Ton balığı sağlık için faydalı mıdır?

Bugün bilimsel veriler güvenilir kaynaklardan alınan ton balıklarının; anne ve bebek sağlığında güvenilir doğal bir besin olduğunun altını önemle çiziyor. Çünkü ton balığı Hint, Atlantik ve Pasifik Okyanus gibi açık denizlerde avlanan deniz balığıdır. Doğal yaşam alanlarında avlanan ton balığında suni besin içeriğine rastlanmamaktadır. Deniz balıkları haricinde yetiştirilen kültür veya diğer adıyla çiftlik balıkları besleyici değerleri açısından fakirdir. Bu sebeple çiftlik yerine doğal yaşamda avlanan balıkları tercih etmek gerekir. Bu bağlamda ton balığı yılın her mevsiminde ve özellikle de deniz balığına erişilemeyen zamanlarda yenilebilecek doğal ve katkısız balık çeşididir.

Ne kadar Ton balığı tüketmeli?

Beslenme uzmanları bebeğinizin ve sizin sağlığınıza sayısız faydaları nedeniyle ton balığını sık tüketmenizin önemini vurguluyor. Ton balığı pratik tüketimi, kolay bulunabilirliği ve EPA ile DHA açısından zengin içeriği sebebiyle günlük beslenme planınızda güvenle bulundurabileceğiniz değerli bir balık çeşidi. Günde 1 poşet veya 1 kutu zeytinyağlı ton balığının yaklaşık 1000 mg kadar omega 3, 600 mg kadar DHA için yeterli miktar olduğunu da belirtelim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir