Ton balığının sağlığa faydaları

Ton balığının sağlığa faydalarıTon balığının sağlığa faydaları nelerdir?

Besin tüketim araştırmaları hamilelik döneminde anne adaylarının yeterince balık tüketmediklerini gösteriyor. Açıkçası çiftlik haricinde deniz balığı bulmanın zorluğunun yanı sıra her mevsim taze deniz balığına erişememe anne adayları ve çocuklar için sağlıklı bir besin olan balık tüketiminin önerilen miktarların altında kalmasının en önemli sebebidir denilebilir. Peki balık tüketiminin nasıl daha düzenli olmasını sağlamalıyız? Bu nedenle bu konuda sizlere yılın her mevsiminde güvenli olarak sofralarınızda bulundurabileceğiniz ton balığının sağlığa yararlarından bahsetmek istiyorum:

Ton balığının sağlığa faydaları

Doğal omega 3 içeriği yüksek, selenyum, fosfor, magnezyum gibi minerallerden zengin A, B12, D vitaminleri ile bol protein içeren ton balığı tüketimi hem anne hem de bebek sağlığı için çok değerli.

Anne karnındaki bebek ve hamileler için mucizevi ürün ton balığı Harvard Tıp Fakültesi Halk Sağlığı araştırmacıları ton balığının içinde yüksek miktarda doğal olarak bulunan EPA (Eikosa Pentoenoik Asit) ve DHA (Dokoza Hegzoenoik Asit) mucize yağ asitlerinin hamilelik süresince bebek sağlığı için mucize etkilerini açıkladı. Yapılan araştırmalarda ton balığında bulunan DHA yağ asidinin; anne karnında bebeğin beyin zarının % 20, retinanın % 30-60 kadarının oluşumunda temel yağ asidi olarak rol oynadığını belirtti. DHA sadece bebek için değil annenin sağlığı içinde eşsiz bir yağ asidi. Çünkü bilimsel kanıtlar DHA yağ asidinden fakir bir beslenme ile hamileliğini geçiren annelerde doğum sonrası oluşan depresyon olasılığının ve tansiyon yükselmeleri riskinin arttığını ortaya koyuyor.

Ton balığının sağlığa faydalarıOmega 3 yağ asitleri çeşidi olan EPA ve DHA’dan zengin beslenen annelerin erken doğum yapma ve düşük doğum ağırlıklı bebek sahibi olma gibi risklerinin azalması beslenme ile balık tüketiminin ne kadar önemli olduğunun bir bilimsel kanıtı denilebilir.

Ton balığı gibi omega 3 içeriği yüksek balık tüketimi çocuklarda astım gelişimini azaltıyor.
Avustralya Sidney Üniversitesinde 8-11 yaş arası astımı olan çocuklarda yapılan bir araştırma; düzenli balık tüketiminin nefes alma güçlüğünü önemli ölçüde ortadan kaldırabildiğini göstermiştir. 1 yaşından itibaren 5 yıl süreyle izlenen çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmada; çocuklara ton balığı gibi doğal omega 3 düzeyi yüksek balık tükettirilerek alerjik astımın önlenebildiği bulunmuştur.

Ton balığının sağlığa faydaları
Ton balığının sağlığa faydaları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir