Topuk dikeni nedir neden olur?

Topuk dikeni nedir neden olur?Topuk dikeni neden olur?

Topuk dikeni, özellikle aktif kadınlarda görülen ayak ağrılarının başlıca sebeplerindendir. Ayaklarınızı da vücudunuzun geri kalanı gibi sağlıklı tutmayı öğrenin. Yataktan indiğinizde veya masanızdan kalktığınızda topuklarınızın etrafında sancı hissediyor musunuz? Bunun sebebi, günümüz atletlerinin çoğunun mustarip olduğu ve topuk dikeni denen bir ayak rahatsızlığı olabilir. Uzmanlar muayenehaneye gelen çoğu hastanın şikayeti bu oluyor, diyor. Öyle ki, 10 kişiden biri hayatları boyunca bu rahatsızlığa yakalanabiliyormuş.

Topuk dikeni nedir neden olur?

Topuk dikeni, plantar fasyanın, yani ayak tabanındaki bir bağ dokunun zedelenmesiyle baş gösteren bir durumdur. Normalde buradaki doku, sarsıntıları emip ayak kavisini desteklese de, aşırı esneme ve burkulma halinde, bu dokuda meydana gelen küçük yırtılmalar iltihaplanmaya ve sonuç olarak da ağrı ve sancılara yol açabiliyor – özellikle de fasyanın (akzarın) taban kemiğiyle veya tabandaki kavisle birleştiği yerde meydana geldiğinde. Çoğu durumda topuk dikeni antrenmanınızı aslında etkilemez; antrenmandan sonra eve dönüp yürümeye başlayana ya da sabahları yataktan kalkana kadar sancı hissetmezsiniz. Bu kısma ne kadar basarsanız ağrısını o kadar çok hissetmeye başlarsınız.

Topuk dikeni nasıl meydana geliyor?

Bu durumun hem atletler hem de hareketsiz bireylerde meydana gelebileceğini not düşen doktorlar, kilo alma, yoğun hareketlilik durumunda ani artış ve hatta yıpranmış ayakkabı giyilmesi gibi sebeplerden de oluşabileceğini söylüyor.

Koşucular bu rahatsızlığa en sık yakalananlardan; hele bir de normal koşu aralıklarına birkaç km daha eklediklerinde daha da olası bir duruma geliyor. HIIT antrenmanları da günahsız sayılmaz çünkü yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanlar ayağa daha çok stres bindiriyor. Topuklara stres bindiren diğer aktiviteler de bazı problemlere yol açabilir. Ancak bunun tek sebebi antrenman değil.
Ayakkabı seçimi de bir o kadar kötü etkileyebiliyor. Ayaklarınız dar bir ayakkabı içinde sürekli ezildiğinde ön tarafı hareket edemez hale gelir. Bunun anlamı ise, taban kavisini desteklemek ve yürüdükçe değişen zemine “ayak uydurmakla” görevli olan küçük ayak kaslarının zayıf olduğudur ki bu durum taban fasyasına baskı yapar. Ayak parmaklarınız da sıkışarak ayak tabanına binen stresi çoğaltır.

Topuk dikeni nedir neden olur?
Topuk dikeni nedir neden olur?

Antrenman ayakkabılarınızı birkaç ayda bir yenileyerek rahatsız eden ayak ağrılarınızdan kurtulun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir