Tüp Bebek Tedavisinde Stresin Etkisi

Tüp Bebek Tedavisinde Stresin EtkisiTüp Bebek Tedavisinde Stresin Etkisi

Son yıllarda artan tüp bebek tedavisi ile ilgili bilinmeyenler çok fazla. Özellikle de bu sürece hızlı başlayan çiftlerin stresi oldukça yüksekken, tedavi sürecinin stresle ilgisi olup olmadığı ve bu konuyla ilgili yapılabilecekler büyük merak konusu.
Yurtdışında yapılan araştırmalara göre stres oranı arttıkça tüp bebek tedavi başarısının azaldığı ile ilgili bulgular edinilmiştir. Bu sürece giren çiftlerin yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri, sürecin detaylarını tam olarak bilmeden tedaviye başlamalarıdır. Yapılması gereken en önemli şeylerden biri hekimlere danışarak tedavi sürecinin nasıl olacağı, ne kadar süreceği, tedavi başarısız olursa çiftleri nelerin beklediği ile ilgili detaylı bilgi edinmektir. Süreç boyunca belirsizlik içerisinde olmaktansa bu konuda bilgi edinip karşılaşılan tüm aşamalara hazırlıklı yakalanmak bireylerin stresini azaltacaktır.

Tüp Bebek Tedavisinde Stresin Etkisi

Tedavi süreci boyunca tek stres yaşayan kişi kadın değildir, çiftlerden ikisi de bu kaygıyı birlikte yaşarlar. Dolayısıyla çiftlerin birbirine karşı açık olması ve bu süreçte yaşadıkları tüm duyguları birbirleriyle paylaşmaları iki taraf açısından da rahatlatıcıdır. Saklanan duygular, paylaşılmayan düşünceler hem çiftlerin ilişkisine zarar verebilir hem de artan stres oranı ile birlikte tedaviyi de olumsuz etkileyebilir. Eş desteğinin kuvvetli olduğu çiftlerdeki stres oranının daha az olduğu yapılan araştırmalarda görülmüştür. Eşlerin, bu dönemdeki sosyal destekleri de azımsanmayacak kadar önemlidir. Çevre baskısı, insanların tedavi ile ilgili sürekli soru sorması da bireylerin kaygısını arttırabilir. Bu konuda diğer aile bireyleri ve yakın arkadaşların olumlu desteği, tedavi gören bireylere karşı olan empatik yaklaşımı da tedavide olumlu sonuçlar doğurabilir. Unutulmaması gereken bir konu vardır ki, stres bile kendi başına doğurganlığı negatif etkileyebilir. Dolayısıyla çiftlerin kendilerini strese sokacak durumlardan uzak kalıp, hayatlarındaki kaygı unsurlarını en aza indirgeyecek yerlerde ve çevrelerde olması uzmanlar tarafından şiddetle önerilir.

Bazı ülkelerde uygulanan sistemlerde, tüp bebek tedavisi aşamasına gelen çiftler, öncelikli olarak psikolojik olarak bu sürece hazır olmaları adına uzmanlara yönlendirilirler. Çiftler eğer gerekiyorsa belli bir terapi sürecine başlar ve bu süreci tamamladıktan sonra tüp bebek tedavisine başlarlar. Ülkemizde böyle bir uygulama mevcut değildir; fakat bireyler hastanelerde veya tüp bebek merkezlerinde bulunan psikologlardan yardım talebinde bulunabilirler. Bu terapi sürecinde çiftler üzerinde kaygı uyandıran unsurlar ve bunların nasıl çözümlenebileceği ile ilgili çalışmalar yapılır.

Tüp Bebek Tedavisinde Stresin Etkisi
Tüp Bebek Tedavisinde Stresin Etkisi

Tedavi sürecini olumsuz etkileyen başka bir unsur da tedavi sürecine başlayacak olan ya da başlamış olan kişilerin yaptığı yanlış araştırmalardır. Peki nedir bu yanlış araştırmalar? Genellikle her sağlık probleminde olduğu gibi kişiler tüp bebek tedavisi hakkında da merak ettiklerine en kısa yoldan ulaşmak isterler. Genellikle çiftler bir tanıdıklarından başka birinin olumsuz geçirdiği bir tedavi sürecini dinlemek zorunda kalır, ya da internet ortamında gerçekçi olmayan bilgilerle karşılaşabilir. Bu gibi yanlış aktarılan bilgiler ve felaket senaryolarını içeren hikâyeler kişileri oldukça olumsuz etkiler. Zaten umutsuzluk eğiliminde olan çiftler, daha da büyük bir umutsuzluğa kapılır ve kaygıları istenmeyecek oranda artar. Çiftlerin bu süreç içerisinde kesinlikle bu tip hikayelerden ve profesyonel olmayan web sitelerindeki bilgilerden kaçınması gerekir.

Bu dönemde yapılacak en iyi şeylerden biri odak noktasını sadece tedavi üzerinde tutmamaktır. Bireyler kendilerini eğlendirecek aktivitelere katılmalı, zevk aldığı şeyleri yapmaya devam etmelidir. Sorulacak sorulardan dolayı sosyal çevreden uzaklaşmak, düzenlenen arkadaş programlarına katılmamak faydadan çok zarar getirebilir. Bununla yapılacak en iyi mücadele şekli arkadaşlarla çizilen sınırlardır. Arkadaşlarınıza karşı açık olmak ve onlarla yaşadığınız duyguları paylaşmak sizi tahmin ettiğinizden daha çok rahatlatabilir. Sorulmasını istemediğiniz sorularla karşılaştığınızda veya o an o konuyu konuşmak istemediğinizde de bunu açık bir şekilde karşınızdaki kişiyle paylaşmanız gerekir. Etrafınızdaki kişilerin ne düşüneceğini veya sizin hakkınızda nasıl varsayımlarda bulunacağını düşünmek bile sizde stres nedeni olabilir.
Tüp bebek tedavi süreci hem maddi hem manevi olarak yıpratıcı bir süreç olabilir. Önemli olan bu dönemdeki mücadele yöntemlerinizdir. Öncelikli olarak kendinizi en rahat hissettiğiniz ve size yardımcı olacağını düşündüğünüz bir merkezde tedavi görmek ve size en uygun olan tedavi yöntemini seçmektir. Bu seçimlerden sonra kendinizi stres altında hissettiğiniz durumlarda bir uzman yardımı almak ve kaygınızı azaltacak aktivitelerde bulunmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir