Türk ve İslam Eserleri Müzesi İstanbul

Türk ve İslam Eserleri Müzesi İstanbulTürk ve İslam Eserleri Müzesi

İstanbul; binlerce yıllık medeniyetler şehri. Doğu ile Batıya, Asya ile Avrupa’yı buluşturan topraklar. Üzerinden milyonlarca insan gelmiş geçmiş ve birçok kültür inşa edilmiş, dünya tarihine damga vurmuş şehir. Hala günümüzde çoğu insana göre dünyanın en güzel şehri.
İstanbul’da 1 günde keşfedilecek ender yerlerden biri Türk ve İslam Eserleri Müzesi; Türk İslam tarihinin estetiğini ve mütevazılığını derinden hissedebilirsiniz. Nesiller, cinsler ve kültürler arası iletişimi, tarihi anlatan müze aynı zamanda konseptiyle bir toplumsal hoş görüyü yansıtıyor.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Hakkında Bilgi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi, 1984 yılında Avrupa Konseyi Yılın Müzesi Yarışması Jüri Özel Ödülü’nü, 1985 yılında da Avrupa Konseyi-Unesco tarafından çocuklara Kültür mirasını sevdirme konusundaki çalışmalarından ötürü verilen ödülü alan yegane müzemiz.

 Türk ve İslam Eserleri Müzesi istanbulİlk olarak 1914 yılında “Evkaf-ı İslamiye Müzesi”  (İslam vakıfları müzesi) adı ile Mimar Sinan’ın ustalık eseri olan Süleymaniye Camisi’nin külliye binasında hizmete başlamış, cumhuriyetin ilanından sonra adı değişerek Türk Ve İslam eserleri müzesi olmuş. Müze 1983 yılında Süleymaniye’den taşınıp bugünkü bulunduğu yer olan İbrahim paşa sarayına taşınmış. 

İbrahim Paşa ve sarayından biraz bahsetmek gerekirse; öncelikle İbrahim Paşa, kanuni sultan Süleyman’ın damadı ve ilk veziridir ki günümüzde Pargalı İbrahim adıyla meşhurdur. Ayrıca kanuni sultan Süleyman’ın da en iyi arkadaşıdır. Bir çok zaferi beraber kazanıp ülkenin sınırlarını genişletmişlerdır. Kızı ile evlendikten sonra kanuni sultan Süleyman o devirde At Meydanı Sarayı olarak bilinen bugünki adı ile İbrahim paşa Sarayını 1520 yılında damadına armağan etmiş. İbrahim Paşa 1536 yılında öldürülünce bina aynı ad ile başka vezirler tarafından da kullanılmış, kışla, elçilik sarayı, defterhane, mehterhane, Dikimevi ve cezaevi gibi işlevlerde yüklenmiştir. 

Türk ve İslam Eserleri Müzesi İstanbulKırkbin eserden fazla koleksiyonu olan müzede gezdiğinizde, nereye bakacağınızı şaşırmanız muhtemeldir. Her bir eser insanda hayranlık uyandırıyor. Özellikle o zamanın şartları ve imkanları dahilinde ortaya çıkmış eserleri görünce atalarımızın ne büyük sanatçılar olduğunu bütünü ile ortaya çıkıyor. 

Türk ve İslam Eserleri Müzesi İstanbul ‘da Nerede?

İstanbul’a dokunan kadın izlerini takip etmek ve muazzam bir şehrin ruhunu daha derinden hissetmek için Türk ve İslam eserleri müzesi İstanbul’da bir günde gezilebilecek muhteşem bir yer. Müze pazartesi hariç her gün ziyarete açıktır. 

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Adres: Sultan Ahmet mahallesi, Meydanı Sokak. No: 46, 34122 Fatih/İstanbul 

Türk ve İslam Eserleri Müzesi İstanbul ziyaret saatleri: 09:00-16: 30

Türk ve İslam Eserleri Müzesi İstanbul
Türk ve İslam Eserleri Müzesi İstanbul

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir