Türkiye’de çocuk evliliği şiddeti ve öneriler

Türkiye'de çocuk evliliği şiddeti ve önerilerTürkiye’de çocuk evliliği şiddeti, öneriler

Türkiye genelinde yapılan her dört evlilikten biri, bazı bölgelerimizde ise her üç evlilikten biri çocuk evliliğidir. Türkiye’de Medeni Kanunun öngördüğü şekilde hakim kararıyla yapılmış olan erken evliliklerin oranı yüzde 15,5’tir. Kayıt dışı evlilikler ve veri toplama yöntemleri sebebiyle çocuk yaşta evliliklerin gerçek oranını tespit etmek mümkün olmamaktadır.

Türkiye’de çocuk evliliği şiddeti ve öneriler

Türkiye’de yapılmış bir araştırmada; 48 adli vaka olarak değerlendirilen olguların ruhsal değerlendirmeleri klinik görüşme ile yapılmış ve bulguların; yüzde 45.8’inde evlendirilme sonrası en az bir ruhsal bozukluk geliştiği saptanmıştır:

– Major Depresif Bozukluk yüzde 20.8
– Uyum Bozukluğu yüzde 14.6
– Travma Sonrası Stres Bozukluğu yüzde 8.3
– Postpartum Depresyon yüzde 2.1
– Evlendirilme sonrası; yüzde 29,2’sinde intihar düşüncesi, yüzde 20,8’inde intihar girişimi saptanırken, erken yaşta evlendirilen kızların yüzde 14,6’sı evlendirildiği kişi tarafından fiziksel şiddete/istismara, yüzde 27,1’i duygusal şiddete/istismara uğramıştır.
Suriyeli kadınların evlenme yaşının 15’e düştüğü gözlemlenmiştir.

Türkiye'de çocuk evliliği şiddeti ve öneriler
Türkiye’de çocuk evliliği şiddeti ve öneriler

Kadın ve erkek cinslerinin birbirlerine eşit olduğu kamusal alanda açıklıkla dile getirilmeli.
Medeni Kanun, Çocuk Koruma Kanunu ve Türk Ceza Kanunları arasındaki çocuk yaşı konusundaki uyumsuzluk giderilmeli ve 18 yaşını doldurmayan kızların evlenmesi kesinlikle yasaklanmalıdır. Yasağa uymayanlar hakkında cezalar ağırlaştırılmalı ve verilen cezalar ertelenmemeli.
Çocukların zorunlu olarak okula devamının ve kırsal bölgelerde okula ulaşılabilirliğin devlet tarafından sağlanması şarttır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir