Turşu kurmanın püf noktaları tarifi

Turşu kurmanın püf noktaları tarifiTurşu Kurmanın Püf Noktaları Nelerdir?

En iyi turşunun hangisiyle yapıldığı hala ucu açık bir konudur ama sirkeyle yapılan turşular daha çok olsada limonu tercih edenler de vardır. Aslında turşu yaparken önemli olan turşunun suyundaki altın oranı tutturabilmektedir. Bu oran; 1 litre suya, 1 çay kaşığı sirke (tercihe göre) katarak ve 2-3 çorba kaşığı da deniz veya kaya tuzu ilave ederek elde edilebilir. Turşuyu hazırlarken kullanılan kabın hijyenik olması da büyük önem taşımaktadır.

Turşu Kurmanın Püf Noktaları Tarifi

Seçilen turşu malzemeleri yerleştirildikten sonra hazırlanan su kaba dökülür. Turşu suyunun içine aroma sağlaması amacıyla maydanoz, dereotu, sarımsak ve nohut da konulabilir. Nohut aynı zamanda turşunun daha kolay mayalanmasına da yardımcı olmaktadır. Turşu hazırlamanın diğer bir püf noktası ise; seçilen sebze ve meyvelerin kaba dizilirken birbirine olabildiğince yakın yerleştirilmesidir. Çünkü kabın içi ne kadar dolu olursa, turşu da ona göre daha iyi maya tutar ve tadı daha güzel olur. Mayalanma süresi bulunduğu ortama göre değişen turşu, oda sıcaklığında; gölge bir yerde muhafaza edildiği takdirde birkaç hafta içerisinde hazır olacak ve sofralardaki yerini alacaktır.

Turşu kurmanın püf noktaları tarifi

Özellikle günümüz insanının başlıca sorunlarından biri de sağlıksız beslenme problemidir. Turşu kurarken içerisindeki suya katılan tuz ve sirke ile doğal bir fermente geçirerek zararlı bakterilerin oluşumunu engeller. Yüksek lif oranına sahip olan bu besin kaynağı aynı zamanda vitamin ve mineral açısından da zengindir. Demir, potasyum, kalsiyum, çinko gibi insan vücudunun yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için gerekli olan mineraller ve elementler bünyesinde bolca mevcuttur.
Turşunun yanı sıra tuşu suyu da sevilerek tüketilen ve bazı yörelerde misafirlere ikram edilen lezzetlerden biridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir