Uludağ hakkında bilinmeyenler

Uludağ hakkında bilinmeyenlerUludağ hakkında bilgi.

İnsanları gökyüzüne yaklaştırır dağlar… Bazen heybetleriyle ürkütür ama çoğunlukla özgür ve dik duruşlarıyla kendine hayran bırakır. Zirvelerinde neler olduğu çoğu zaman birer sırdır. İnsanoğlu da bu sırrı çözmek için yüzyıllardır uğraşır durur. İşte onlardan biri olan Uludağ, memleketimizin en büyük kış ve doğa sporları merkezidir.
Kış turizminin en gözde yerlerinden Uludağ kış aylarında ve tatillerde çok daha fazla tercih edilir. Sosyal tesisleri ve hotelleriyle ülkemizin bir numarasıdır.

Uludağ hakkında bilinmeyenler

 Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan Uludağ, Bursa’da yer alıyor.  Marmara bölgesinin en yüksek dağı olan Uludağ hakkında Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Cebel-i Ruhban diye söz eder. Ayrıca halk arasında da Keşiş Dağı olarak adlandırılmaktadır. Keşiş dağı, 1925 yılında Bursa şehri coğrafya cemiyetinin girişimleri ve Osman Şevki Bey’in tavsiyesi ile “Uludağ” adını almıştır. Tarih boyunca önemini koruyan Uludağ’ın  doruk noktasından açık havada İstanbul, Marmara denizi ve civardaki yakın yerlerin eşsiz manzarasını izleyebilmek de mümkün.

Uludağ hakkında herşey

Uludağ hakkında bilinmeyenlerMarmara Bölgesinin en yüksek dağı konumundaki Uludağ’ın uzunluğu 40 km’dir. Genişliği ise 15–20 km’ye yakındır. Kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda uzanan heybetli bir görünüşe sahip olan Uludağ’ın Bursa’ya bakan yamaçları kademeli, güneye Orhaneli’ne bakan tarafları da düz ve daha diktir. 2.543 m yüksekliğindeki en tepe noktası göller bölgesinde yer alır. Uzaktan Bursa’ya bakıldığında oteller bölgesindeki yüksek tepe genellikle zirve olarak algılanır. Ancak Zirve gibi görünen bu tepenin adı Keşiş Tepesidir ve yüksekliği 2.486 m’dir. Dağın kuzeyinde Sarıalan, Kirazlı, Kadı, Sobra yaylaları bulunur.

Uludağ hakkında bilinmeyenler
Uludağ hakkında bilinmeyenler

Uludağ hakkında bilgiler: Roma İmparatorluğu döneminde Uludağ’da üçüncü yüzyıldan sonra keşişlerin yaşadığı manastırlar kurulmuş ve bu manastırların sekizinci yüzyılda sayıları epey artmıştır. Uludağ’da Nilüfer nehriyle Deliçay arasındaki vadi ve tepelerde toplam 28 manastır kurulmuştur. Orhangazi Bursa’yı kuşattıktan sonra teslim almış ve dağdaki keşişlerin yaşadığı manastırların bir bölümü terk edilirken, bazısının yerlerine Doğlu Baba, Geyikli Baba… gibi müslüman dervişlerin inzivaya çekildikleri yerler olmuştur.

Uludağ’ın yüksek meknalarında eski buzullara ait izlere rastlanmak da mümkündür. Karatepe’nin kuzeyindeki Aynalıgöl, Karagöl ve Kilimligöl buzul gölleri bu izlerin en önemlileri arasındadır. Bu göllerin mavi berrak suları, yemyeşil çam ormanları, yükseklerde bulunan beyaz kar yığınları Uludağ’ın güzelliğine güzellik katıyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir