ünlü dahilerin hayat hikayeleri

ünlü dahilerin hayat hikayeleri
Ünlü dahilerin hikayesi

Ünlü dahilerin hayat hikayeleri

Sanatın, bilimin, edebiyatın ve müziğin dahileri üstün yetenekleriyle tarihe damga vurdu. İşte tarihin unutulmaz ünlü dehaları!

ALBERT EINSTEIN
Ünlü dahilerin başında şüphesiz Albert Einstein geliyor. 20. yüzyılın en önemli fizikçisi olan Einstein, 4 yaşında konuşmaya, 7 yaşında okumaya başladı. Ancak ünlü deha aynı zamanda disleksiya sorunu olan biriydi. Yani hem üstün zekalı hem de destek alması gereken bir birey… Fakat bu bile onun ileride ünlü bir dahi olmasını engelleyemedi. Einstein, Görelilik Kuramı’nı (İzafiyet Teorisi) geliştirdi, kuantum mekaniği, istatistiksel mekanik ve kozmoloji dallarına da önemli katkılar sağladı. Kuramsal fiziğe katkılarından ve fotoelektrik etki olayına getirdiği açıklamadan dolayı 1921 Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü.

 

ünlü dahilerin hayat hikayeleriNIKOLA TESLA
Başkasının düşüncesini tahmin etmek, bazı ifadelerdeki eksikleri bulmak, uzun cümleleri tekrarlamak ve zihinsel hesaplamalar yapmak… Bunlar elektriğin mucidi Nikola Tesla’nın küçük yaşlarda oynadığı oyunların birkaçı… Tesla Bobini ve Alternatif Akım Mekanizması onun önde gelen buluşlarından…
BEETHOVEN
Dahi müzisyen Beethoven, öğretmenleri için tam bir ümitsiz vakaydı. Fakat o günün birinde ünlü bir besteci olacağını hayal ediyordu. Nitekim üstün yeteneğiyle bu hayalini gerçekleştirdi ve sağır olduğu halde 9. Senfoniyi besteleyerek tüm dünyayı kendine hayran bıraktı.

ünlü dahilerin hayat hikayeleri

WILLIAM JAMES SIDIS
Dünyanın en akıllı insanı olarak anılan William James Sidis, 6 aylıkken alfabeyi çözdü, 18 aylıkken New York Times okuru oldu. 2 yaşında Latinceyi, 3 yaşında Yunancayı öğrenen Sidis, anatomi üzerine denemeler yazdığında henüz 4 yaşındaydı ve 8 yaşına gelmeden önce İngilizce, Latince, Yunanca, Rusça, İbranice, Fransızca ve Almancayı öğrendi. 11 yaşında Harvard’a girmeye hak kazandı. Daha birinci sınıf öğrencisiyken Harvard Matematik Kulübü’nde dört boyutlu nesnelerle ilgili konferans verdi. 16 yaşında akademik eğitimini tamamladı ve tarihte gelmiş geçmiş en genç profesör oldu.

ünlü dahilerin hayat hikayeleri
ünlü dahilerin hayat hikayeleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir