Uyku kalitenizi arttırmak için öneriler

Gece uyku ritminizin bozulması, günlük hayatınızı oldukça fark edilir biçimde etkiler. Gün içerisinde yaşanan duygusal ve zihinsel tahribatlar ancak gece uykusunda tamir edilir. Kaliteli bir uykunun olabilmesi için, istisnalar hariç, her gün aynı saatlerde yatmanızı ve aynı saatlerde kalkmanızı öneririz. Bir gün dört saat uyuyup, ertesi gün on saat uyumak gibi dengesiz bir uyku düzeni, tüm günlük alışkanlıklarınızı etkiler. Ortalama yetişkinlerin uyku ihtiyacı günde 7-8 saattir.Uyku kalitenizi arttırmak için öneriler

Uyku Kalitesini Arttırmak İçin şu önerileri uygulayın:

Bir günlük uyku ihtiyacınızı ikiye bölerek kullanmanız, vücut direncinizi ve zihin performansınızı artıracaktır. Diğer uyuma öğle saatleri, öğleden sonra geç saatler olabilir. Tercih ettiğiniz saatlerde uyuma alışkanlığını kazandığınızda, çalışmalarınızdaki verimi gözle görülür bir halde fark edeceksiniz; Ancak bu saatlerde herhangi bir nedenden dolayı uyuyamazsanız, o gün bundan kötü etkilenirsiniz. Eğer sabah zor kalkıyorsanız, akşamları daha erken ve hep aynı saatlerde yatmayı deneyin. Sabah uyandıktan sonra yatakta bir süre oyalanmanız, gün içinde ihtiyaç duyacağınız enerjiyi toplamanızı zorlaştıracaktır. Bu sebeple yatakta oyalanarak günü yaşama isteksizliğinizi bilinçaltınızda pekiştirmeyin.

*Gece uyurken sık sık uyanıyor ve zor uyuyorsanız, yatmadan önce bir kase yoğurt yiyin ya da bir bardak ılık süt için. Bunlar kesintisiz uyumanızı kolaylaştıracaktır.

*Akşam yemeğinizi yatmadan en az 4 saat önce yiyin.

*Gece yatmadan hemen önce zihninizi gerginleştirici kurgularla meşgul etmeyin. Uyumakta güçlük çeker, uykunuzda da derinleşemezsiniz.

*Yatakta ders çalışma veya okuma alışkanlığından vazgeçin. Sonra gündüz kitap okurken uykunuzun niçin geldiğini bir türlü anlayamazsınız.

*Yatmadan önce o günün kısa bir muhasebesini yapın, kendinizi değerlendirin ve bir sonraki gün için gerekli hazırlıklarınızı tamamlayarak yatın.

*Tatil günleri, sabah yine erken kalkın ve önceden planladığınız bir işle meşgul olun. Herkesin o saatlerde yatıyor olmasının size sağlayacağı imkanlardan faydalanabilirsiniz. Arzu ederseniz daha sonra yine yatabilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen hala uykusuzluk çekiyorsanız ya da aşırı derecede uyuma isteği duyuyorsanız, bunu bedeninizin bir sinyali olarak görün ve kronikleştirmeden bir hekime danışarak yardım isteyin.Böylelikle kaliteli bir uyku için birçok önlem alınabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir