Uzay yürüyüşünde ne giyilir?

Uzay yürüyüşünde ne giyilir?
Uzay giysilerinin özellikleri kısaca

Uzay yürüyüşünde ne giyilir?

Astronotlar dışarı çıkmaları gerektiğinde ne giyiyor? Araç dışı mobilite biriminin (EMU) temel özelliklerine bakıyoruz.

Solunacak hava
Birincil yaşam destek sistemi (PLSS) sırt çantası gibi giyiliyor ve karbondioksiti süzüp solunabilir oksijen sağlıyor. Yeni teknolojiler bu karbondioksiti etkili biçimde ayrıştırıp uzaya vermenin yolunu araştırıyor zira astronotların taşıdığı karbondioksit tutucu sekiz saat civarı dayanıyor.

Basınç katmanı
Hava geçirmez mühürleri sayesinde şişirilen kıyafet Dünya atmosferininkine benzer bir standart basınç sağlıyor. Fakat şişirilmiş kıyafet hareket becerisini azaltıyor ve bilim insanları basıncı havayla şişirmeye gerek kalmadan doğrudan bedene uygulayabilen, sımsıkı yapışan kumaşları araştırıyor.

Soğutma
Bir sıvı soğutma ve vantilasyon kıyafeti (LCVG) içinde soğuk suyun dolaştığı esnek tüpler içeriyor. LCVG katmanı vücutlarına temas ettiği için astronotlar vücut sıcaklıklarını koruyabiliyorlar ve normalde terle atılacak olan ekstra ısı su tarafından alınıp götürülüyor.

Yalıtım
Uzay yürüyüşleri sırasında sıcaklık 100 ila -100°C arasında değişebiliyor, o yüzden uzay kıyafetlerinin fazladan ısıyı dışarıda, yeteri kadarını içeride tutacak biçimde yalıtılması şartı. Kauçuk kaplı naylon ve alüminize kumaş ısı aktarımını önleyen bir “boşluk” kumaşının etrafını sararak tıpkı termoslardaki türden bir boşluk oluşturuyor.

Mikro meteoritlere karşı koruma
Uzay kıyafetlerinin dış katmanı daha çok kurşun geçirmez yeleklerden bildiğimiz Kevlar içeriyor. Kevlar sadece yalıtım değil, normalde elbiseyi delip basınç kaybına yol açabilecek çöplere ve küçük taşlara karşı fiziksel koruma sağlıyor.

Uzay yürüyüşünde ne giyilir?
Uzay yürüyüşünde ne giyilir?

Mobilite
EMU’nun eklemleri tıpkı bir meşrubat kamışının körüklü kısmı gibi kıvrılan kumaş boşluklara sahip. Böylece katı elbisenin iç hacmi değişmeden hareket etmesi mümkün oluyor. Fakat vücuda yapışan BioSuit’ler bu bölüme gereksinimi tümüyle ortadan kaldıracak.

İletişim
Kaskın içindeki bir başlık sesle iletişim için mikrofon ve kulaklık içeriyor. Kıyafetteki algılayıcılar astronotlarla ilgili elektrokardiyografik bilgiyi Görev Kontrol’e yollayarak sağlıklarının gözlemlenmesini sağlıyor. Bilgi ultra yüksek frekanslı radyo dalgalarıyla iletiliyor.

Uzay yürüyüşünde ne giyilir?
Uzay yürüyüşünde ne giyilir?

Vücut işlevleri
Uzay yürüyüşünde tuvalet molası diye bir şey yok. Yapacağınızı uzay aracından ayrılmadan yapmanız gerekiyor. Maksimum emici kıyafetler (MAG) tıpkı çocuk bezi gibi iş görüyor ve iki litreye kadar sıvı ya da katı dışkıyı emerek tenden uzaklaştırıyor. LCVG’nin altına giyilen MAG’lar her kullanımdan sonra atılıyor..

Kaynak: PcNet
Büyük İcatlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir