Varlıklar üzerinde tefekkür etmek

Varlıklar üzerinde tefekkür etmekVarlıklar üzerinde tefekkür

Allah’ın Kur’an’daki ayetleri bize gösterdiği gerçekler insana gönderdiği kitabında varlık üzerinde düşünmeyi emreder. Tefekkür bilinenden bilinmeyene geçişte bir düşünce sistemidir. Bu süreç; varlıktan-sanattan onun yaratıcısına ulaşma olarak kendini gösterir. Tüm filozoflar, düşünce ve bilim adamları varlık üzerinden bir temellendirme yaparak görünen varlığın ötesindeki gerçeklere ulaşmaya çalışmışlardır. Çünkü şimdiki içinde bulunduğumuz dünya ve kainat bir matematik, fizik, kimya ve biyoloji harikasıdır.

Varlıklar üzerinde tefekkür etmek

Bu akıllı tasarım, insanları etkilemiş; hem bu sistemi çözmeye hem de sistemin arkasındaki güce ulaşmaya çalışmışlardır. İşte bu noktada peygamberler ve kitaplar aracılığıyla vahiy, insanın yardımına koşmuş ve fizik ötesindeki varlıkları onun anlayacağı şekilde açıklamıştır. Her dönemde gelen peygamberler ve kitaplar, fizik ötesiyle ilgili bilgiler paylaşmışlardır. Artık günümüzde insanlık, varlık hakkında doğru bilgileri konuşur ve analiz eder bir duruma gelmiştir. Varlıklar üzerinde tefekkür etmek ile ilgili ayetler;

“Göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelip gidişinde selim akıl sahipleri için elbette ibretler vardır.”

“Göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelip gidişinde selim akıl sahipleri için elbette ibretler vardır. Onlar ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah’ı anarlar. Göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler. Rabbimiz! Bunu boş yere yaratmadın, seni eksikliklerden uzak tutarız. Bizi ateş azabından koru.” derler. (Âl-i İmran, 3/190-191.)

Varlıklar üzerinde tefekkür etmek
Varlıklar üzerinde tefekkür etmek

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir