Virüsler canlı mı cansız mıdır?

Virüsler canlı mı cansız mıdır?Virüsler Canlı mı?

Virüsler canlı kategorisinde değiller. Ama ‘canlı’dan kastımızın ne olduğuna bağlı olarak bunun cevabı değişebilir. Bitki ve hayvanlar gibi canlılar hücresel bir mekanizmaya sahipler ve bu hücreler kendilerini çoğaltabiliyor. Virüslerinse kendilerine ait etkin bir metabolizmaları yok. Bu nedenle canlı sayılmıyorlar. Hayatları tamamen yerleştikleri ev sahibinin enerjisine bağlı. Ve kendilerini kopyalayıp çoğaltmak için bu gücü kullanıyorlar.
Aslında bitki ve hayvanlar da benzer bir şey yapıyor. Mesela biz de diğer hayvanları ve bitkileri yiyor, oksijen soluyoruz. Sonuçta bizi ayakta tutan asıl şey de budur. Dolayısıyla bitkiler, hayvanlar ve virüsler arasındaki tek fark yaşadıkları doğal ortam.

Virüsler canlı mı cansız mıdır

Virüsler, diğer organizmaların bağışıklık mekanizmalarına sızdıklarında hücrelerin yüzeyindeki proteinleri tanıyabiliyor. Bu sayede onlara kilitlenip hücrenin içine sızmayı da başarıyorlar. Hatta hücre çekirdeğine ulaşıp, ev sahibinin DNA’sına kendisini ekleyebilir. Dilerse burada hiçbir şey yapmadan saklı kalabilir. Ama bir anda harekete geçip her şeyi ele geçirmeye de çalışabilir. Bunu yaptığında hücreyi kendisin zararlı bir saldırgan olmadığı konusunda kandırabildiği için, hücreler onlardan binlerce kopya çıkarıyor. Bu kopyalara, hücresel üretimin bir parçası olarak protein ve lipitlerden oluşan bir kamuflaj kılıfı da geçiriliyor. Böylece vücudun bir parçasıymış gibi, bağışıklık sisteminin askerleriyle yüz yüze gelseler bile özgürce hareket ederek gezebiliyorlar. Bu noktadan itibaren içinde bulunduğu o canlıyı tamamen tüketip öldürebilecek güce sahip oluyor. Yine de onları canlı kategorisinde görmüyorsak bu, canlılığı tartışılagelen bir çıkış noktası üzerinden tanımlıyor olmamızdan kaynaklanıyor.

Virüsler canlı mı cansız mıdır?
Virüsler canlı mı cansız mıdır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir