Vücudunuz Nasıl Çalışır ?

Vücudunuz Nasıl Çalışır
Vücudunuz Nasıl Çalışır ?

Vücudunuzun performansı ne kadar artarsa, öğrenme ve anlama verimliliğiniz de o ölçüde artar. Üniversite sınavından bir gün önce muhtelif gazetelerde nelerin yenip, nelerin yenmemesi gerektiği, sabah kahvaltısının nasıl yapılması gerektiği, akşam kaçta yatmanızın doğru olacağı gibi öneriler bulabilirsiniz. Bu öneriler faydalı olsa da, bazen zararlı sonuçları da olabilir. Örneğin, her gün saat gece 01.00’de yatan bir öğrenci, sınav gecesi öğütlere uyarak o gece 21.00’de yatarsa, bu öneri onun ya uyumasını zorlaştıracak ya da sabah 04.00’te kalkmasına sebep olarak kişiyi gereksiz bir strese sokacaktır. Bedeniniz için yapacağınız düzenlemeler anlık faydalar üretmek için değil, kalıcı ve koruyucu sağlığı oluşturmak için olmalı. İyi bir aşçının yapacağı yemeklerin kalitesi mutfakta kullanabileceği malzemenin niteliğine bağlıdır. Bu malzemelerin istenilen kalitede olmamasının, yiyeceğiniz yemeğin besin değerinden damak zevkinize kadar birçok olumsuz etkileri olacaktır.

İnsan Vücudu Nasıl Çalışıyor ?

İnsan vücudunda yaklaşık 100 trilyon hücre vardır. Her dakika bunlardan 300 milyonu ölür. Eğer sürekli olarak yeni-lenmeselerdi, bütün hücreler 230 gün içinde ölürdü. Vücudun % 70’i sudur. 70 kg. gelen bir bünyede 49 litre su vardır. Teneffüs, terleme ve boşaltım ile her gün 2.4 litre su kaybedilir. Vücuttaki besin dağıtımı, kan hücreleri aracılığı ile olur. Minik bir kan damlasının % 50’sinde, 5 milyon alyuvar, 10 bin akyuvar ve 250 bin trombosit vardır. Damlanın diğer yarısını ise, plazma teşkil eder. Bir akyuvarın kalbinizden başınıza gidip gelmesi, yaklaşık 10 saniye sürer. Bir gün içinde bu akyuvar vücutta binden fazla tur yapar.

Vücudunuz Nasıl Çalışır ?

Kalbimiz normalde 60 ilâ 70 defa atar ve vücudun motor görevini görür. 96.560 km.lik bir damar ağına kan pompalar. Uykuda bile yetişkin insanın kalbi bir saatte 340 litre kan pompalar. Akciğerler, aldığımız oksijeni kullanılabilir hale getiren hayat makinesidir. Akciğerlere bağlı 300 milyon kılcal damar vardır. Bir insan yemek yemeden 5 hafta, su içmeden 5 gün1 yaşayabilir; fakat nefes almadan ancak 5 dakika hayatta kalabilir.

Vücudumuzda 206 tane kemik mevcut olmasına rağmen, 73 kg. ağırlığında bir insanın iskeleti 4 kg.dan daha az ağırlığa sahiptir. İnsan kemikleri, ağırlıklara mukavemette ise, bir granit kadar sağlamdırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir