Vücut Tipinizi Bulun

İskeletimizden daha ince olamayız. Bu nedenle şayet iri kemiklere sahipseniz, kemik yapınızdan daha da incelmeye çalışmanız boşunadır. Vücut tipinizi bulmanız gün içinde neleri ne kadar tüketmeniz gerektiğine ve nasıl egzersiz yapmanız gerektiğine daha kolay karar verebilmenize yardımcı olur. Bu konuda yapılan araştırmalar, vücut tiplerini, endomorf, mezomorf ve ektomorf olmak üzere üç gruba ayırır. Bu üç gruba ait olmayan insanlar da karma vücut yapısına sahiptirler.
Endomorf  Vücut : Bu  tipe sahip insanların vücut hatları daha çok yuvarlak ve etine dolgundur ancak kol, bacak, bilek ve ayakları  ince yapılıdır. Yemek yemeyi seven ve bunun akabinde çabuk kilo alan; ama kaloriyi yakmakta güçlük çeken, ve arkadaş canlısı buun yanında sosyal insanlardır. Genellikle kilo bel ve kalçalarında toplanıyor.

Ektomorf Vücut Tipi: Bu vücut tipine sahip insanların vücutları doğaları gereği ince ve narindir. Zarif el ve ayaklara ve ince bir bele sahiptirler. Ne kadar ya da ne sıklıkta yerlerse yesinler, bir-iki kilodan fazla alamazlar. Kasları ve sinirleri sürekli çalışır; oturdukları yerde bile kalori yakarlar.

Mezomorf Vücut tipi: Bu vücuttaki insanlar ise geniş yapılı, iri kemikli, göğüsleri belirgin ayrıca el ve ayakları büyüktür. Enerjik ve atletilerdir. İştahları da yerindedir. Mezomorfların kilosu, ne kadar yerlerse yesinler aynı kalır, kolay kolay değişmezler. Bu sebeple iyi bir beslenme ve egzersiz alışkanlığı edinmeleri gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir