Yavru köpeklerde tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Yavru köpeklerde tuvalet eğitimi nasıl verilirYavru köpeklerde tuvalet eğitimi

Bir köpekle sahibi arasındaki bağı halı veya parke üzerindeki çiş gölü ya da dışkı kümesinden daha kolay zedeleyecek başka bir şey yoktur. Köpeklerde doğuştan gelen tuvalet içgüdüsü vardır ve uyudukları yerle tuvalet yerlerini ayrı tutmaya çalışırlar; biz de bunu kendi lehimize çevirerek köpeğimize tuvalet alışkanlığını doğru edindirme imkanı yaratmış olacağız.

Yavru köpeklerde tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Yavru köpeklerin ortalama 14 haftalık olana kadar tuvaletlerini tutmasını sağlayan kaslarını kontrol edebilme yetenekleri tam gelişemediğinden tuvalet alışkanlığı edindirme konusu sabır ve biraz da mesai istemektedir.Tuvalet alışkanlığı edindirmeyle ilgili insanları en çok zorlayan ve yanlışa yönelten konu ‘limitler koyma’ ile ‘zalim olmayı’ birbirine karıştırması bazen de bu konuda çok erken özgürlük tanımalarıdır.

Zaten davranış problemlerinin büyük çoğunluğu insan hatalarından kaynaklanmaktadır ve bu da iyi haberdir. Gereken şey kendinizi eğitmektir.

Yavru köpeklerde tuvalet eğitimi nasıl verilir
Yavru köpeklerde tuvalet eğitimi nasıl verilir

Köpeklerin ataları olan kurtlar tuvalet ihtiyaçlarını yaşadıkları mağaranın dışına çıkarak gideriyorlardı.
Yetişkinlerinden örnek alarak köpek yavruları da aynı şeyi öğrenirler. Biz de köpeğimize tuvalet eğitimi
verirken bu mağara örneğini taklit edeceğiz. Tuvalet alışkanlığı kazandırabilmek için köpek kafesi kullanacağız.

Kafes yavruya bir nevi yatak odası sağlamak gibidir. Yani başını derde sokmadan rahatlayıp dinlenebileceği bir yer : Kafese kapatmak yavruya “sen dışarı çıkana dek tuvaletini tut mesajını verir ve bu köpeğiniz için yapabileceğiniz en iyi uygulamadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir