Yedi Güzel Adamı Tanıyalım

“Yedi Güzel Adam” Nuri Pakdil, Erdem Bayazıt, Mehmet Akif İnan, Alaaddin Özderen, Rasim Özderen, Cahit Zarifoğlu ve Sezai Karakoç Türkiye’nin fikri serüvenine çok büyük katkıda bulundular.

Onlar yalnızca edebiyatçı yada şâir değil, aynı zamanda fikir ve aksiyon adamı olarak öne çıktılar. Bir televizyon dizisi, onları bilmeyenlere tanıtmak bakımından önemli bir vazifesi görüyor. Ancak yedi güzel adam, bu diziden önce de vardı. Türkiye’de bir şeylerin kıymetini bilmesi için ekranlarda anlatması gerekiyor maalesef.

Oysa kimisi Rahmeti Rahmana kavuşmuş bu güzide insanların kitapları yanı başımızda duruyor. Şimdilerde yedi güzel Adam’a anlatmak için çeşitli konferanslar düzenleniyor. Merhum Akif İnanı anmak üzere Eğitim-Bir-Sen ve çeşitli kültür merkezleri bu kapsamda etkinlikler düzenleyerek bu fikir ve dava adamları tanıtmak adına önemli bir faaliyet gerçekleştiriyor. Temennimiz o ki, önümüzdeki günlerde bu topraklarda filizlenmiş kıymetli insanları tanımak için sadece televizyon dizilerine mecbur kalmayalım. Onları daha yakından tanıyalım ve kıymetli eserlerini okumaya okutmaya vesile olalım.

Yedi Güzel Adam, Türk edebiyat ve düşünce tarihinde çok önemli etkiler bırakmıştır. “Yedi Güzel Adam” adlı şiiri yazan Cahit Zarifoğlu’nun da dediği gibi ‘Bir kalbiniz vardır, onu tanıyınız’ ve bizler de Yedi Güzel Adam’ ı bu vesileyle sadece isimleriyle değil kıymetli eserleriyle bu Güzel Adamları, tıpkı kalbimizi tanır gibi tanıyalım.

 1. ERDEM BAYAZIT (1939-2008)
  2. NURİ PAKDİL (1934)
  3. RASİM ÖZDENÖREN (1940)
  4. ALİ KUTLAY (1940-2008)
  5. CAHİT ZARİFOĞLU (1940-1987)
  6. MEHMET AKİF İNAN (1940-2000)
  7. ALAEDDİN ÖZDENÖREN (1940-2003)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir