Yürümeye yeni başlayan çocuk için ayakkabı seçimi

Yürümeye yeni başlayan çocuk için ayakkabı seçimi

İnsanlık tarihinin büyük kısmında küçük çocuklar çıplak ayakla dolaşmıştır ve dünyanın birçok yerinde bu devam etmektedir. Bu nedenle “yürümeye yeni başlayan çocuk için en iyi ayakkabı hangisidir?” sorusunun cevabı halen kesin değildir. Ayakkabıdan kaçınan toplumlarda ayaklar daha esnek, güçlü ve sağlıklı olduğu için uzmanların çoğuna göre en iyisi hiç ayakkabı giymemektir. Ayakkabı giymenin standart tuttum olduğu bizim toplumumuzda bile çocukların çıplak ayakla gezmesine izin verilmesi önerilmektedir. Sokakta ve soğuk havada bunu uygulamak pratik değildir, çünkü bu durumlarda ayaklarımıza koruması ve sıcak tutması için ayakkabı gerekir. Bunu uygulamak, hava cereyanı çok olan ve iyi ısıtılmayan zemini soğuk evlerde de kolay değildir. Kaymayan çoraplar evin içinde uygun olabilir; bunlar ayakları sıcak tutarken bir yandan da onlara bol hareket serbestisi verir.

Yürümeye yeni başlayan çocuk için ayakkabı seçimi
Yürümeye yeni başlayan çocuk için ayakkabı seçimi

Hiç ayakkabı giymemekten sonra gelen en iyi ikinci seçenek, neredeyse çıplak ayağa yakın olan bir ayakkabıdır. Çocuğunuzun giyeceği ayakkabıyı seçerken, şu özellikleri arayın:

Yürümeye yeni başlayan çocuk için ayakkabı seçimi

Yürümeye yeni başlayan çocuk için ayakkabı seçimi

İyi uymalı. İdeal olarak, bir ayakkabı ne çok küçük ne de büyük olmalıdır; bununla birlikte sıkı bir ayakkabı, bol olanlardan daha fazla sorun yaratır.

Kolay girip çıkarılabilmeli.Uzmanlar, ayakkabıların yüksek ya da alçak kesimli olması konusunda farklı görüşlere sahiptirler. Yüksek kesimli olanlar ayakları kısıtlayabilir ve bunların giydirilmesi/çıkarılması, anne babalar açısından da zordur. Ama kısa kesimli olanlar da o kadar kolay çıkar ki çocuk bunları isteyerek çıkartabilir. Dahası, bunlar kendiliğinden çıkmaya eğilimlidir. Sizin yeni yürüyen çocuğunuz için en iyisi ayağının şekline olduğu kadar ayağına en iyi uyan ayakkabı çiftine de bağlıdır.

Hafif olmalı.Yeni yürümeye başlayan bir çocuk, çıplak ayağını diğerinin önüne atmak konusunda yeterince güçlük yaşamaktadır: Bir ayakkabının varlığı, özellikle ağırsa, bunu daha da zorlaştırabilir.

Tabanları esnek olmalı.Bir ayakkabının ucunu kolayca (yaklaşık 40 °) bükebilmelisiniz.

Tabanları ne kaygan olmalı, ne de zemini aşırı kavramalı. Tabanlar, ne çocuğunuz  yürürken bile ayağının kaymasına yol açacak kadar kaygan, ne de ayağını yerden kaldırmasını zorlaştıracak kadar zemini kuvvetli kavrayan tipte olmalıdır. Tabanla yer arasındaki sürtünme ideal olarak, çıplak ayaktakine benzemelidir. Otomobil lastiği gibi olukları olan lastik tabanları tercih edin. Eğer düz, kaygan tabanları olan ayakkabılar satın alırsanız (giyim mağazalarında bunlara daha sık rastlanır), zımpara kağıdı ile tabanlarını pürtüklü hale getirin ya da sürtünmeyi artırmak için altlarına bir kaç şerit bant yapıştırın.

Şekli ayağa uyumalı. Ayakkabının burun kısmı sivri değil, yüksek ve köşeli olmalıdır.

Ayakkabının üst kısmı hava alabilmeli. Üstü plastik ya da suni deri yerine çadır bezinden veya deriden yapılmış ayakkabılar, ayakların nefes almasına izin verir ve terleme sonucunda nem birikmesine engel olur.

Topukları yüksek olmamalı. Hafifçe yüksek olan topuklar bile yeni yürüyen bir çocuğun duruş ve dengesinde bozulmaya yol açabilir.

Arka kısımları sert olmalı. Ayakkabıların arka kısımları güçlü bir destek sağlamalıdır. Arka kenar boyunca yastık olup olmadığına bakın; bu özellik ayakkabının arka kısmının sürtünmesini önleyecek ve rahatlık sağlayacaktır.

Yürümeye yeni başlayan çocuk için ayakkabı seçimi
Yürümeye yeni başlayan çocuk için ayakkabı seçimi

Parlak, çekici renk ve modeller.
Görünüm, 13 aylık çocukların çoğu için pek fazla anlam taşımayabilir. Ama zevklerine uymayan ayakkabıları giymeyi reddeden daha büyük çocuklar için bu her şey demektir. Gösterişli renk ve modeller onların gözdeleridir; hayvan ya da çizgi film kahramanı desenler, ilave tercih nedeni olur.

Fiyatı makul olmalı.Yıl içinde ayakkabıların 4 ya da 5 defa, hatta daha fazla değiştirilmesi gerekecektir. Yani rahatlık ve güvenlik yönünden iyi imal edilmiş olmaları gerekmekle beraber, sonsuza dek kullanılabilecek şekilde yapılmış olmaları da gerekmez.
Eğer gücünüz yetiyorsa, bir defada iki çift ayakkabı satın alın. Çocukların ayakları çok terler ve değişimli olarak kullanıldıklarında ayakkabıları tamamen kurutma fırsatınız olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir