Yürüteç kullanmak doğru mu?

Yürüteç kullanmak doğru mu?

Soru: 1 aylık bebeğim çok hareketli ve onu oyalamakta çok zorlanıyorum, yürüteç kullansam erken mi? Yürütecin gelişime olumsuz etkileri de olabilirmiş diye duydum, bu doğru mu?

Yürüteç kullanmak doğru mu?Cevap: Bebekler yürüme becerisini genellikle 8-12 aylık dönemde kazanır. Yürüme becerisi, bebeğin motor gelişimi ile ilişkilidir. Motor gelişim, olgunlaşma ve öğrenme yoluyla gerçekleşir. Bebeklerin yürüme sürecinde en sık tartışılan konulardan biri de yürüteç kullanımıdır. Yürüteç bebeğin doğal yürüme dönemleri sırasında (refleksler dönemi, tam basamadığı çökme dönemi, tekrar ayakları üzerine bastığı istemli ayağa kalkma dönemi, sıralama ve yürüme dönemleri) duraklamaya ve kesintiye neden olur. Yürütecin bebek için olumsuz etkileri şu şekilde sıralanabilir:

Yürüteç kullanmak doğru mu?

Vücut henüz yerçekimine karşı dik durmaya hazırlıklı olmadığından dolayı çocuk yığılarak duracağı için kifoz veya skolyoz gibi omurga eğriliklerine sebep olabilir.
– Ayak yapısı da henüz hazır olmadan bastırıldığı için ayak deformiteleri oluşabilmektedir.
– Kalça yapıları tam gelişmeden, bebek tüm vücut ağırlığının simetrik veya asimetrik olarak kalçalara yüklenmesi sonucu kalça sorunları oluşabilir.
Yürüteç kullanmak doğru mu?– Bebek yürüteçte aslında yürümez, parmak ucuna basar ve bu şekilde yürümek alışkanlığa dönüşebilir.
– Bebeğiniz kaşla göz arasında akla gelmedik binbir türlü tehlikeye maruz kalabilir. Örneğin; masa örtülerini tutup çekerek masa üzerindeki ağır cisimleri üzerine düşürebilir. ABD’de yapılan araştırmalarda 1-12 ay arasında geçirilen kafa travmalarının nedenleri arasında, % 90 oranında yürüteç kazaları tespit edilmiştir.

Yürüteç kullanmak doğru mu?
Yürüteç kullanmak doğru mu?

Sonuç olarak, kısacası bebeğinizin motor gelişiminin sağlıklı şekilde ilerlemesi için yürüteç kullanmayın. Bunun yerine bebeğinizin yere konulan bir örtünün üzerinde özgürce oynamasına ve gelişmesine yardımcı olmanız, onun kas gelişimini olumlu yönde destekleyecektir.

Kaynak: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi
Prof. Dr. Betül Tavil / Medistate Hastanesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir