Zerdeçal Nelere İyi Gelir?

Zerdeçal Nelere İyi Gelir?

Zerdeçal tropikal bitkilerden elde edilen ayrıca hint safranı olarak da bilinen bir bitki türüdür.Zerdeçal sarı renkte toz halinde öğütülerek hazırlanır.Özellikle asya mutfağında yemeklerde zerdeçal kullanımı çok yaygındır.Diğer taraftan şifa kaynağı olarak gösterilen zerdeçalın etkileri nelerdir?

Sindirim sistemini rahatlatıcı özelliğinin olması,cilt enfeksiyonlarında ve cilt hastalıklarında tedavi edici faydasının olması,iltihap kurutucu özellikleri bulunmaktadır.

Zerdeçalı ülkemizde rahatlıkla aktarlarda bulmanız mümkündür.Zerdeçal içindeki Kurkumin, ayrıca hafızayı artırıcı etkileri bulunmuştur.Bu sebeple zerdeçal içindeki kurkuminden, Alzheimer hastalığında yararlanılmaktadır.Zerdeçalın ayrıca karaciğer hasarını önleyici, kan yağ seviyesini koruyucu ve de antimikrobiyal etkileri ortaya konulmuştur.

Zerdeçal Nelere İyi Gelir?

Ayrıca zerdeçalı çorbalarınızda yumurta çeşitlerinde ve özellikle sote yapacağınız sebzelerde kullanabilirsiniz.Tadı ve kokusu ile müthiç bir lezzet katacaktır hazırladığınız yemeklere.Zerdeçal yemeklerde kullanımı dışında her gün bir alışkanlık edinebilir bir tatlı kaşığı tüketebilirsiniz.Vücudunuzda bulunan iltihap ve birçok rahatsızlığın da bu sayede önüne geçmiş olursunuz.
Peki zerdeçalı kimler kullanabilir kullanımında kişilere özel dozu ve sınırı varmıdır işte bu soruların yanıtları;Zerdeçal safra taşı olan kişilerde safra taşını yerinden oynatabilir bu nedenle kullanılması tavsiye edilmez.Ayrıca zerdeçal hamilelikte rahim hareketlerini artırabileceğinden kullanımı önerilmemektedir.

 Zerdeçalın Faydaları

Sinirleri uyarır,İltihap gidericidir,Mideyi kuvvetlendirir,Nekahat devresini kısaltır,Gaz ve idrar söktürücüdür. Zerdeçal karaciğer için yararlıdır.Verem gibi hastalıklarda faydalıdır. Soğuk algınlığı ve astımda faydalıdır. Zerdeçal kullanımı hazmı kolaylaştırır. Vücutta biriken zehirli maddeleri atar. Haricen deri rahatsızlıklarında yararlıdır. Solunum yolu enfeksiyonların tedavisinde yararlanılır.Karaciğer hastalıkları, sarılık ve vereme karşı faydalıdır.

Zerdeçal çayı nasıl hazırlanır?

Zerdeçal Çayı yetişkinler için kaynamakta olan suya 1 gram ufak parçalara bölünmüş zerdeçal ilave edilir. 5 dakika kaynatılır ve süzülerek bir yada iki defa içilebilir.

Yazar: Yasemin Yılmaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir